Woda dla firmy – na co zwracać uwagę?

Jak powszechnie wiadomo – jednym z obowiązków pracodawcy względem pracowników jest zapewnienie im dostępu do wody podczas pracy w określonych warunkach. Ma to być woda zdatna do picia, a w większości miejsc pracy najlepiej sprawdzać się będzie butelkowana ze sprawdzonego źródła. Wodę w butelce pracownik może bez przeszkód zabrać ze sobą w pobliże stanowiska pracy, by regularnie się nawadniać.

Dystrybucja wody dla firmy – klasyfikacja

Ale jaka woda dla firmy będzie odpowiednia? Jakie są jej rodzaje? Przede wszystkim możemy ją podzielić na źródlaną oraz mineralną. Klasyfikację wody mineralnej określają przepisy w oparciu o stopień jej zmineralizowania i przedstawia się ona następująco:

  • wysokozmineralizowana –  zawiera powyżej 1500 mg/L minerałów
  • średniozmineralizowana – zawiera od 500 do 1500 mg/L minerałów
  • niskozmineralizowana – zawiera poniżej 500 mg/L minerałów
  • bardzo niskozmineralizowana – zawiera poniżej 50 mg/L minerałów

 Która woda będzie najbardziej odpowiednia?

Przede wszystkim pod uwagę należy brać warunki oraz rodzaj wykonywanej pracy. Najbardziej podstawowa jest zasada, że im bardziej wymagające i trudne są warunki pracy, tym większej ilości minerałów w wodzie będzie potrzebował pracownik. Warto jednak zaznaczyć, że picie produktu wysokozmineralizowanego każdego dnia jako jedynego źródła nawodnienia może być obciążające dla nerek ze względu na kumulację pierwiastków. Większości zakładów pracy wystarczy zapewnienie wody średnio- lub niskozmineralizowanej. Hurtownia zapewnia zazwyczaj zarówno produkt w butelkach o pojemności 0,5l, jak i 1,5l. Zobacz, gdzie woda może być regularnie dostarczana przez hurtownię.

Hurtowania wody mineralnej – pewne źródło nawodnienia

Dzięki ustaleniu dostaw określonej ilości wody w konkretnym odstępie czasu, pracodawca nie musi się obawiać nieprzyjemności związanych z niewywiązania się z obowiązku zapewnienia pracownikom nawodnienia w czasie wykonywania zleconych działań. Jest to niewątpliwie duże ułatwienie, gdy jednocześnie trzeba zająć się wieloma innymi zobowiązaniami związanymi z prowadzeniem firmy. Dodatkowo woda dystrybuowana przez hurtownię ma wszelkie atesty i została przebadana, dlatego też jest w pełni bezpieczna dla pracowników.

Woda dla firmy – czy jest niezbędna tylko latem?

Tak jak już zostało to wspomniane wcześniej – wszystko zależy od warunków i rodzaju wykonywanej przez pracownika pracy. Główne regulacje opierają się na określonych wartościach temperatury otoczenia. W przypadku otwartej przestrzeni jest to granica 25oC, gdzie powyżej tej wartości pracodawca ma obowiązek zapewnienia wody pracownikom. Z kolei gdy temperatura spowodowana panującymi warunkami atmosferycznymi przekroczy 28oC, wówczas pracodawca musi zapewnić wodę wszystkim pracownikom. Przy tak wysokich temperaturach nie ma znaczenia, czy pracownik wykonuje swoje obowiązki w biurze, czy na otwartej przestrzeni. Każdemu z nich należy zapewnić dostęp do wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here