Dlaczego zawód podologa ma tak duże znaczenie?

Podologią nazywamy naukę o kończynach dolnych. Bada wszystkie tkanki i narządy, z których są one zbudowane. Wywodzi się od greckiego słowa podos, co oznacza stopę oraz logos, czyli nauka. Podologia obejmuje zagadnienia takie jak:

  • miologia – nauka o mięśniach,
  • osteologia – nauka o układzie kostnym,
  • ortopedia – nauka o narządach ruchu,
  • dermatologia – nauka o chorobach skóry i jej przydatkach,
  • angiologia – nauka o układzie naczyniowym i limfatycznym,
  • neurologia – nauka o układzie nerwowym,
  • flebologia – nauka o żyłach,
  • limfologia – nauka o układzie limfatycznym,

Podolog Bydgoszcz zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zmian skórnych oraz płytki paznokciowej na stopach. Do niego najczęściej zgłaszają się diabetycy, osoby starsze, osoby borykające się z wrastającymi paznokciami, bolesnymi odciskami oraz nagniotkami.

Zabiegi podologiczne – wrastające paznokcie

Ten problem powstaje, kiedy boczna część płytki paznokciowej wrasta w otaczający wał paznokcia. Na te schorzenia narażeni są wszyscy i choć odczuwa się na początku dyskomfort, nieleczone może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak trudności z chodzeniem czy rozwoju zakażenia. Występuje wiele przyczyn wrastających paznokci – zaczynając od nagłego wzrostu ciała i noszenia ciasnego obuwia, po nieprawidłową higienę i urazy, kończąc na predyspozycjach genetycznych oraz cukrzycy. Aby wyleczyć ten problem, najlepiej należałoby się udać do specjalisty – ortopedy bądź podologa Bydgoszcz. Chirurgiczne usunięcie płytki z reguły nie przynosi poprawy, dlatego taki specjalista będzie w stanie założyć klamrę na paznokieć, tak aby zapobiec jego dalszemu wrastaniu.

Walka z grzybicą stóp

Grzybica paznokci, inaczej onychomikoza, obecnie występuje u 10 procent populacji, a liczba osób na nią chora ciągle wzrasta. Znacznie częściej dotyczy stóp niż dłoni. Nieleczenie grzybicy stanowi zagrożenie dla osób, które ją posiadają oraz dla ich otoczenia. Sposób i czas trwania jej leczenia zależy od wielu czynników. Terapię leczenia grzybicy najczęściej zaczyna się od leków miejscowych – lakierów, płynów czy kremów. Na początku można stosować produkty bez recepty i można je nabyć w każdej aptece. Jednak kiedy grzybica robi się zbyt rozległa, należy udać się do lekarza. Wiele osób leczy również grzybicę, stosując domowe sposoby.

Podologia w sporcie

Większość osób nie zdaje sobie sprawy, jak dużą rolę gra podologia, kiedy chodzi o sport. Sportowcy noszą specjalne buty, aby uniknąć kontuzji nóg i stóp, które są bardzo ważne w prawie każdym sporcie. Najczęściej borykają się właśnie z wrastającym paznokciem, co na początku powoduje dyskomfort, aż w końcu ból. Duże przeciążenia na podeszwie stóp powodują twarde zrogowacenia. Częste noszenie sportowego obuwia zabarwia paznokcie na czarno-niebieski kolor. Dlatego właśnie sportowcy powinni zatroszczyć się o kondycję skóry stóp, stosując odpowiednie produkty.

Profesjonalna pomoc na wyciągnięcie ręki

Nie za wiele ludzi zdawało sobie sprawę o istnieniu podologii. Nie zdawało sobie sprawy, że dba ona o to, żeby stopy były zadbane i zdrowe. Nauka o stopach jest bardzo podobna do ortopedii, ale nie jest ona tym samym. Dużą rolę w zdrowiu stóp grają buty. Bez odpowiednich butów stopy są zmęczone i obolałe. Ważne jest, aby mieć  kontakt do zaufanego do podologa zawsze pod ręką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here