Dlaczego warto zainwestować w kompresor śrubowy?

Powszechnie w gospodarstwach domowych wykorzystuje się głównie kompresory tłokowe, ale warto także zwrócić uwagę na inne rodzaje takich urządzeń. W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się kompresory śrubowe, które są niezbędnym wyposażenie warsztatu produkcyjnego, stolarni czy tartaku.

Budowa kompresora śrubowego

Wewnątrz kompresora śrubowego zamontowane są specjalne, dwa wirniki w kształcie cylindrów, które podczas użytkowania zazębiają się. W trakcie takiej pracy występująca pomiędzy nimi przestrzeń znacząco się zmniejsza, przez co dochodzi do sprężenia znajdującego się tam gazu. Wartość kompresji uzależniona jest głównie od konkretnego modelu urządzenia.

Jakie zalety posiada sprężarka śrubowa?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju kompresory śrubowe. Zawsze warto zdecydować się na inwestycję w lepszy model śrubowy, niż tani i popularny tłokowy, ponieważ w ten sposób mamy pewność, że urządzenie poradzi sobie nawet podczas długiej i wymagającej eksploatacji.

Jedną z największych zalet kompresora śrubowego jest to, że może on pracować z określonym ciśnieniem bez przerwy. Możliwe jest to dzięki temu, że nie trzeba w takim modelu „dobijać” dodatkowej dawki powietrza.

Dodatkowo urządzenie pozwala precyzyjnie ustawić niezbędne parametry do wykonywania konkretnych prac. W większości urządzeń zamontowany jest panel sterujący, dzięki któremu bardzo łatwo można ustawić niezbędne właściwości przy wykonywaniu konkretnej czynności.

Ile wynosi cykl pracy?

Cykl pracy kompresora śrubowego wynosi nawet 100%, a w przypadku kompresorów tłokowych jest to zaledwie 60%, więc jeżeli komuś zależy na szybszej i bardziej produktywnej pracy to, zdecydowanie powinien postawić na taki model.

Kolejną zaletą jest wytrzymałość, która również jest znacznie wyższa niż w przypadku urządzeń tłokowych. Możliwe to jest dzięki temu, że w środku konstrukcji nie występują żadne tłoki czy pierścienie, które niestety w kompresorach tłokowych bardzo często ulegają uszkodzeniu.

Dobra szczelność kompresora i niska temperatura podczas pracy

Warto również wspomnieć o perfekcyjnej szczelności kompresora śrubowego, dzięki czemu nie ma problemu z ubytkami oleju. Ważne jest również to, że takie urządzenie podczas pracy wytwarza nawet o 35 stopni Celsjusza mniejszą temperaturę niż tłokowe, co powoduje, że wewnętrzne podzespoły nie przegrzewają się i nie dochodzi do uszkodzeń.

W kompresorach śrubowych zamontowane zostały także filtry powietrza. W ten sposób nie ma potrzeby stosowania dodatkowych urządzeń, które filtrują bądź oczyszczają.

Kiedy najlepiej postawić na kompresor śrubowy?

Kompresory śrubowe są idealnym rozwiązaniem do pracy w bardziej wymagających warunkach. Najlepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie wymaga się:

  • odpowiedniej czystości powietrza,
  • świetnej izolacji akustycznej,
  • bardzo dobrej wydajności filtrowania.

Właśnie z tego powodu najczęściej zakłady lakiernicze decydują się na zakup kompresora śrubowego. Dostarczają one niezbędną ilość czystego powietrza, które nie jest zabrudzone w żaden sposób resztkami oleju.

Bezproblemowe nakładanie lakieru

Dobrze jest także wiedzieć o tym, że kompresor produkuje powietrze, które ma zaledwie 10 stopni wyższą temperaturę, niż występuje ona w otoczeniu urządzenia. Właśnie dzięki temu bezproblemowo można nakładać lakier na powierzchnię karoserii samochodu.

Niewielkie temperatury odparowania oraz niski punkt rosy to najważniejsze czynniki, dla których większość przedsiębiorców działających w branży medycznej, farmaceutycznej lub chemicznej decyduje się na zakup kompresora śrubowego.

Profesjonalne kompresory śrubowe

Do przedsiębiorstw, w których pracuje się na kilku stanowiskach, wykonuje się piaskowanie lub malowanie albo korzysta z narzędzi posiadających większą moc i zapotrzebowanie, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie kompresor tłokowy o pojemności od 200l do 500l. Natomiast w przypadku gdy zapotrzebowanie sięga wartości w tysiącach litrów na minutę i powietrze musi być utrzymywane w stałej wartości ciśnienia, niewątpliwie najlepsze okazują się profesjonalne kompresory śrubowe lub łopatkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here