Wybór nagrobka – na co zwrócić uwagę?

Wybór nagrobka to temat trudny i niezwykle przygnębiający, ale nieunikniony. Każdy z nas będzie musiał zmierzyć się ze śmiercią kogoś bliskiego. Aby ostatecznie pożegnać się ze zmarłym i złagodzić ból towarzyszący żałobie, warto zadbać o szczegóły pogrzebu i odpowiedni nagrobek – w końcu to on będzie przypominał nam o tej osobie.

Pomnik cmentarny – rodzaje

Nagrobki najczęściej dzielimy na trzy kategorie, ze względu na ich formę, rozmiar oraz materiał.

Rozmiar:

  • pojedyncze,
  • podwójne,
  • dziecięce;

Forma:

  • murowane,
  • ziemne;

Materiał:

  • marmurowe,
  • granitowe,
  • betonowe (inaczej lastriko).

Trwały nagrobek – jaki materiał wybrać?

Wybierając kamień na nagrobek, warto brać pod uwagę nie tylko jego walory estetyczne, lecz także trwałość – w końcu chcemy, aby przetrwał próbę czasu. Najbardziej trwałym, a także najpopularniejszym materiałem jest granit. Jest odporny na zarysowania i niekorzystne czynniki atmosferyczne, można go dowolnie formować, a przy odpowiedniej pielęgnacji kolor pozostanie jak nowy przez lata. Śnieg i deszcz to główne czynniki powodujące blaknięcie tego rodzaju kamienia, dlatego warto pamiętać o impregnacji.

Pomnik z marmuru

Dla wielu osób alternatywą bardzo często spotykanego granitu jest marmur. Chociaż prezentuje się wyjątkowo i zwracają uwagę, są bardziej nietrwałe. Marmur to skała wapienna, ulegająca korozji i wymagająca częstszej konserwacji. Pomnik z marmuru należy regularnie impregnować odpowiednimi środkami kupionymi w sklepie budowlanym lub profesjonalną chemią kamieniarską.

Jakość materiału

Coraz częściej można również spotkać się z nagrobkami chińskimi, które odradzane są przez niemal każdy zakład kamieniarski. Zazwyczaj tego typu pomniki są nietrwałe, a jakość wykonania jest niska. Lepiej wybrać materiał wysokiej jakości, jak granit skandynawski.  Taki nagrobek Poznań może przez lata, a nawet pokolenia, pozostać w niezmienionym stanie,

Odpowiedni zakład kamieniarski

Szukając odpowiedniego zakładu kamieniarskiego, warto przejrzeć różne oferty okolicznych zakładów lub odwiedzić je osobiście, aby zdobyć najważniejsze informacje o ich działalności. Ważne jest, aby pracownicy podchodzili do klientów z profesjonalizmem i indywidualnością. Najlepsze firmy mają w swojej ofercie zarówno gotowe projekty, jak i te tworzone na zlecenie. Niektóre zakłady na prośbę klienta podają informację o postawionych już nagrobkach, co umożliwia sprawdzenie, jak pomniki prezentują się po latach. Przy wyborze specjalistów cenione jest także doświadczenie firmy kamieniarskiej – zazwyczaj jedne z najlepszych mają najdłuższe doświadczenie, jak zakład wykonujący nagrobki granitowe Poznań działający od 1974 roku.

Nagrobki granitowe – kolor

Pomniki z ciemnego kamienia nie są narażone na przebarwienia tak bardzo, jak te jaśniejsze. Z kolei te drugie lepiej prezentują się w zacienionych miejscach i są rzadziej spotykane. Na popularności w ostatnim czasie zyskują także kamienie w odcieniach rudości lub butelkowej zieleni. Bardziej unikatowy kolor nagrobka i lepsza jakość materiału, tym cena jest wyższa.

Pomnik nowoczesny czy tradycyjny?

Nagrobki nowoczesne są zazwyczaj minimalistyczne, w ciemnych kolorach i z prostymi literami. Tradycyjne są bardziej ozdobne i często spotyka się na nich wszelkiego rodzaju płaskorzeźby, wazony, krzyże. Styl pomnika zależy głównie od preferencji zamawiającego, ale wpływa na rodzaj materiału użytego do produkcji.

Wybór pomnika nagrobnego sprawia więcej trudności, niż mogłoby się wydawać – w końcu ma utrwalać pamięć o zmarłym. Aby uniknąć stresu i złagodzić ból towarzyszący stracie zmarłego, należy dokonać jak najlepszej decyzji, którą łatwiej podjąć kierując się kilkoma zasadami i korzystając z pomocy profesjonalistów. Kamieniarstwo w dzisiejszych czasach jest na tyle rozwinięte, że przy wyborze odpowiedniego zakładu, można stworzyć wyjątkowy pomnik, upamiętniający bliską nam osobę przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here