Wakacje z dzieckiem – co warto zabrać ze sobą?
Wyjazd z dzieckiem to dla wielu osób niemałe wyzwanie logistyczne. Warto więc mieć dobry plan [...]
Dla kobiet jędrny i obfity biust jest atrybutem ich atrakcyjności zewnętrznej, w przypadku mężczyzn rosnące piersi są jednak sporym problemem.
Ginekomastia, bo tej przypadłości dotyczy poniższy artykuł, jest w Polsce coraz częściej diagnozowana. Panowie, chcąc zachować pełną estetykę męskiego wyglądu, przestają się wstydzić pukać do lekarskich gabinetów.
Ginekomastia, czyli przerost tkanki tłuszczowej bądź gruczołowej w obrębie piersi dotyczyć może nawet 50% mężczyzn. Jest to przypadłość, która wpływa niekorzystnie na estetykę wyglądu panów. Nie jest dolegliwością, która może wywoływać groźne dla zdrowia powikłania. Okazuje się jednak, że ginekomastię należy niwelować, bo w skrajnych przypadkach może wiązać się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej.
Udowodniono, że ginekomastia w formie przerostu tkanki gruczołowej dotyczy przede wszystkim mężczyzn, którzy ukończyli już 50 lat. Schorzenie dotyczące przerostu tkanki tłuszczowej dotyczyć może również małych chłopców oraz chłopców w wieku dojrzewania, ale w ich przypadku problem ten mija przeważnie samoistnie.
Przyczyny powstawania ginekomastii nie są jednoznaczne. Medycy uznają, że przerost tkanki gruczołowej wywołany zostaje przez zaburzenia hormonalne, a dokładnie zaburzenia pomiędzy poziomem androgenów i estrogenów. Specjaliści prowadzą również badania, które mają na celu udowodnienie bądź wykluczenie wpływu nadczynności przysadki mózgowej na powstawanie ginekomastii. Nadczynność przysadki mózgowej może wpływać na zaburzenia pracy całego gruczołu tarczycy oraz nadnerczy.
Na powstanie ginekomastii wpływ może mieć też przyjmowanie niektórych rodzajów leków. To przede wszystkim te, które mężczyźni stosują w ramach leczenia niepłodności, niwelowania wrzodów żołądka, leczenia nowotworów. Z ginekomastią mogą mieć też problem panowie z nadwagą i otyłością, ale też ci, którzy przyjmują sterydy.
Okazuje się także, że przerost tkanki piersiowej u mężczyzn może wynikać ze stosowania różnego rodzaju używek, przede wszystkim narkotyków twardych.
Najczęściej leczy się przyczynę, dzięki czemu ginekomastia zanika samoistnie. Jeśli problem pozostaje nadal i wpływa niekorzystnie na wygląd zewnętrzny mężczyzny, podejmowane są kroki w celu niwelowania skutku, jakim jest ginekomastia. Zabieg jest niejednokrotnie jedynym sposobem na to, by mężczyzna odzyskał pewność siebie, jaka wiąże się z estetyką jego fizyczności. Przed zabiegiem chirurgicznym, który polega na usunięciu nadmiaru tkanki z piersi pacjent, musi wykonać szereg badań. W pierwszej kolejności jest to usg piersi.
Co ciekawe, zabieg polegający na usunięciu skutków ginekomastii można wykonać w ramach hospitalizacji refundowanej, jednak trzeba się liczyć ze sporą kolejką oczekujących. Nie zawsze medycy uznają też problem za na tyle poważny, by konieczna była redukcja tkanki w obrębie gruczołu piersiowego. Zabieg taki wykonać można również prywatnie, a jego cena oscyluje wokół kwoty 10 000 złotych.
Wyjazd z dzieckiem to dla wielu osób niemałe wyzwanie logistyczne. Warto więc mieć dobry plan [...]
Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie można zrobić, aby zachować wygląd pomnika cmentarnego, [...]
Szkolenie światłowodowe powinno obejmować zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną, [...]
Dodaj komentarz