5 często popełnianych błędów przy pielęgnacji włosów

Każda kobieta chciałaby mieć piękne i zdrowe włosy. Żeby utrzymały one dobrą kondycję, konieczna jest ich regularna i odpowiednio dobrana pielęgnacja. Niestety czasem pomimo dobrych chęci podczas pielęgnacji popełnia się pewne błędy, które mogą przynosić odwrotne skutki. Oto 5 bardzo często powtarzanych błędów, których lepiej unikać, chcąc cieszyć się piękną i zadbaną fryzurą.

1. Korzystanie z nieodpowiednio dobranych produktów do włosów

Wybór produktów do włosów jest dziś ogromny. Znajdziesz wśród nich produkty do włosów osłabionych częstą stylizacją, kosmetyki wygładzające i dodające objętości, nadające fryzurze połysku, ułatwiające utrzymanie pięknych loków, ograniczające puszenie się czy nawet zapewniające tymczasową koloryzację. Mogłoby się wydawać, że przy takim wyborze każdy znajdzie coś idealnego dla siebie, a jednak wiele kobiet korzysta z niewłaściwie dobranych kosmetyków.

Jak dobrać produkty do włosów? Pod uwagę należy brać ich indywidualne potrzeby, problemy z utrzymaniem nawilżenia, łamliwość czy trudności z rozczesywaniem. Dobrze również zwrócić uwagę na skład wybieranych produktów, żeby unikać zbyt silnych substancji, które mogą osłabiać włosy.

2. Pomijanie nakładania odżywki na włosy po ich umyciu

Odżywka to jeden z podstawowych produktów do pielęgnacji włosów, którego powinno się używać regularnie po każdym myciu. Nie należy pomijać tego kroku nawet jednorazowo, ponieważ widocznie osłabi to włosy. Już po wyschnięciu mogą być zauważalnie przesuszone, bardziej łamliwe i trudniejsze do ułożenia.

Każde użycie szamponu spłukuje z włosów nie tylko zanieczyszczenia, ale i naturalną barierę chroniącą przed utratą nawilżenia. Korzystanie z odżywki zaraz po myciu włosów pomaga im odzyskać równowagę i się zregenerować.

3. Czesanie, tarcie i stylizacja na gorąco mokrych włosów

Czy wiesz, że mokre włosy są znacznie bardziej podatne na podrażnienia niż włosy suche? To dlatego zaraz po umyciu warto obchodzić się z nimi ostrożnie. Bardzo częstym błędem jest energiczne wycieranie włosów ręcznikiem, by pozbyć się nadmiaru wody. Włosy można delikatnie zawinąć w ręcznik, jednak ich pocieranie prowadzi do uszkodzeń łuski włosa, osłabienia, a nawet rozdwojenia końcówek.

Kiedy włosy są mokre, należy unikać również ich czesania i stylizacji, zwłaszcza na gorąco. Urządzenia stylizujące wysoką temperaturą nie mogą być stosowane na mokrych włosach, ponieważ silnie je wtedy przesuszają, a nawet trwale uszkadzają.

4. Spanie z mokrymi włosami

Wiesz już, że mokre włosy mają zwiększoną wrażliwość na uszkodzenia. Spanie z mokrymi włosami z jednej strony przyczynia się do ich osłabienia przez tarcie o poduszkę, które można przyrównać do pocierania ręcznikiem. Z drugiej strony natomiast wilgotna i ciepła skóra głowy leżąca w pościeli zapewnia idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów, które mogą odpowiadać między innymi za świąd skóry czy nawet pojawienie się łupieżu.

5. Niepodcinanie zniszczonych końcówek włosów

W wyniku przesuszenia, stylizacji i codziennych uszkodzeń, końcówki włosów mogą z czasem zacząć się rozdwajać. Jeśli zauważysz takie zjawisko na własnej fryzurze, nie zwlekaj z ich podcięciem. Zniszczone końcówki się nie zregenerują. W rzeczywistości będą jedynie rozdwajać się coraz głębiej, aż podczas wizyty u fryzjera zwykłe podcięcie zmieni się w utratę połowy długości całej fryzury.

Im dłużej będziesz zwlekać z obcięciem zniszczonych końcówek, tym w gorszej kondycji będą Twoje włosy. Jeśli zdecydujesz się na to od razu, zniszczenia obejmą jedynie same końcówki, a Ty możesz nawet nie zauważyć różnicy w długości włosów po ich podcięciu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here