Nowotwór krwi. Jakie są objawy i przebieg białaczki?

Białaczka to duża i zróżnicowana grupa nowotworów złośliwych, które w wielu przypadkach wymagają natychmiastowego leczenia. Niestety, rak krwi nie ma charakterystycznych objawów i często bywa mylony z przeziębieniem lub przemęczeniem.

Jakie są objawy białaczki?

Białaczka, czyli nowotwór krwi, inaczej nazywana jest leukemią. Choroba daje niespecyficzne objawy, a czasem, np. w przypadku białaczek o charakterze przewlekłym, objawy nie pojawiają się nawet przez kilka lat. Wówczas nowotwór bywa diagnozowany przez przypadek, np. podczas rutynowych badań morfologii krwi.

Do najczęstszych objawów białaczki należą przede wszystkim osłabienie, łatwe męczenie się, gorączka, bóle kości oraz stawów. Często pojawiają się symptomy związane z niedokrwistością, a także obniżona odporność, objawy skazy krwotocznej, zawroty głowy i  bladość skóry oraz błon śluzowych.

Osoby chore na białaczkę mają też zwiększoną podatność na zakażenia. Zwłaszcza w jamie ustnej mogą pojawiać się afty, bolesne owrzodzenia, opryszczki, ropnie i angina.

U chorych na białaczkę często dochodzi także do powiększenia węzłów chłonnych, wątroby i śledziony, zaburzeń rytmu i niewydolności serca, krwiomoczu, niewydolności oddechowej czy bólu brzucha. Więcej informacji o objawach białaczki znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Jakie są rodzaje i przebieg białaczki?

Białaczka to duża grupa chorób układu hematopoetycznego, w której najczęściej wyróżnia się podział na podgrupy: białaczki ostre i przewlekłe. Białaczki ostre wywodzą się z dwóch tzw. linii komórkowych czyli mieloidalnej (wywołuje ostre białaczki szpikowe nielimfoblastyczne) oraz limfoidalnej (odpowiada za ostre białaczki limfoblastyczne).

Z kolei w grupie białaczek przewlekłych wyróżniamy m.in. przewlekłą białaczkę szpikową, czyli CML oraz przewlekłą białaczkę limfatyczną, określaną jako CLL. Podczas gdy CML to klonalna choroba rozrostowa komórki macierzystej szpiku powstała wskutek translokacji materiału genetycznego między chromosomami 9 a 22 i pojawieniem się genu fuzyjnego bcr-abl nazywanego chromosomem Philadelphia, przewlekła białaczka limfatyczna to swego rodzaju choroba akumulacyjna, w której obecne są monoklonalne, morfologicznie dojrzałe limfocyty we krwi obwodowej, szpiku kostnym oraz narządach limfoidalnych.

Ponadto, wśród ostrych białaczek wyróżnia się także ostre białaczki niezróżnicowane, ostre białaczki mieloblastyczne bez cech dojrzewania, z cechami dojrzewania, ostre białaczki promielocytowe, białaczki monocytowe niezróżnicowane, erytroleukemię czy białaczki megakariocytowe. Z kolei spośród białaczek przewlekłych możemy dodatkowo wyróżnić przewlekłą białaczkę limfatyczna CLL i przewlekłą białaczka mielomonocytowa CMML.

 

Dodaj komentarz