Kategorie aparatów ortodontycznych

Piękny i zdrowy uśmiech budzi zaufanie i sprawia, że jesteśmy bardziej pewni siebie. Nic więc dziwnego, że wiele osób zmagających się z wadami uzębienia, decyduje się na leczenie zgryzu. Jedyną, skuteczną metodą, pozwalającą pozbyć się krzywizn zębowych jest założenie aparatu ortodontycznego.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparat ruchomy rekomendowany jest dla pacjentów w wieku 4-12 lat, gdy kości żuchwy są miększe niż po okresie dojrzewania. W takim wieku następuje wymiana zębów na stałe i można skutecznie niwelować problemy z uzębieniem. Aparat ruchomy nosi się kilkanaście godzin na dobę, najczęściej w nocy. Niektórzy pacjenci przyzwyczajają się do niego na tyle, że zakładają go także w ciągu dnia. U młodzieży i osób dorosłych stosuje się jedynie aparaty stałe, które mocuje się na zębach. Okres leczenia, w zależności od stopnia zaawansowania wady, trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Aparat stały składa się przede wszystkim z zamków, pierścieni i drutu, który wywołuje nacisk na żuchwę, co skutkuje przemieszczaniem się zębów. Decydując się na założenie aparatu, najlepiej jest wybrać zaufany gabinet ortodontyczny jak np.: ortolingwa.pl. Warto wspomnieć, że obecnie wiele osób decyduje się na leczenie uzębienia. Nie dziwi widok kobiety czy mężczyzny w średnim wieku z aparatem ortodontycznym. Dzieje się tak m.in dlatego, że rozwiązania ortodontyczne są ogólnodostępne. Poza tym, przez cały czas utrzymuje się trend dbania o siebie i swój wygląd.

Stałe aparaty ortodontyczne – metalowe i estetyczne

W zależności od rodzaju aparatu stałego, cena za łuk jest inna. Najpopularniejszy jest aparat klasyczny z metalowymi zamkami. Jest to najtańsza wersja, której jeden łuk kosztuje około 1600-2000 zł. Pacjenci mają do wyboru tradycyjne lub mniej widoczne mini zamki. Dostępne są również aparaty tytanowe, dla alergików uczulonych na nikiel. Osoby, którym zależy na ukryciu aparatu ortodontycznego, często decydują się na modele estetyczne, w których kolor zamków dobrany jest do naturalnej barwy zębów. Dzięki temu pacjenci czują się swobodniej i pewniej. Wyróżnia się kilka typów aparatów estetycznych: ceramiczne, porcelanowe, szafirowe i kryształowe. Osobom z estetycznymi aparatami zaleca się stosowanie białej diety, która niweluje ryzyko zabarwienia ligatur (gumek ortodontycznych). W takim przypadku należy zrezygnować m.in. z kawy, czerwonego wina, buraków, jagód, szpinaku, herbaty, ciemnych napojów i soków.  

Stałe aparaty ortodontyczne – lingwalne i samoligaturujące

Dla osób chcących całkowicie ukryć leczenie zgryzu najlepszym rozwiązaniem są aparaty lingwalne czyli językowe. Zakłada się je od wewnątrz, więc są one zupełnie niewidoczne. Trzeba jednak wiedzieć, że pacjenci z niskimi zębami lub chorobami przyzębia nie mogą stosować tego typu aparatu. W niektórych przypadkach umiejscowienie aparatu lingwalnego może powodować problemy z mówieniem lub seplenienie. Wyróżnia się także przezroczyste nakładki ortodontyczne, które nadają się do leczenia niektórych wad zgryzu oraz aparaty samoligaturujące, które charakteryzują się skróconym okresem leczenia i wywołują mniejszy nacisk na żuchwę. Nakładki Clear Aligner dopasowywane są indywidualnie do każdego pacjenta i należy je wymieniać co 2 tygodnie. Osoby z tego rodzaju aparatami noszą je cały czas, poza szczotkowaniem zębów i posiłkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here