Skitouring dla początkujących – co kupić, jak zacząć i o czym pamiętać?

Skitouring dla początkujących – co kupić, jak zacząć i o czym pamiętać?

Uwielbiasz jazdę na nartach, ale masz dosyć zatłoczonych stoków, hałasu i długich kolejek do wyciągu? Znamy rozwiązanie Twojego problemu – nazywa się skitouring! Sport ten można uznać za powrót do korzeni narciarstwa, czyli wędrówek po górach. Nagrodą za wysiłek włożony w zdobycie szczytu jest zjazd nieprzetartym szlakiem, w otoczeniu ciszy i pięknych widoków. Idealny relaks po stresującym tygodniu! Brzmi zachęcająco? Podpowiadamy, jak zacząć przygodę ze skitouringiem!

Co to właściwie jest skitouring?

Skitouring to zimowe wycieczki po górach z nartami na nogach, bez wykorzystywania wyciągów. W ten sposób możliwe jest pokonywanie zaśnieżonych szlaków i obcowanie z przyrodą z dala od zgiełku zimowych kurortów. Strome podejścia ułatwiają foki, czyli pokryte włosiem pasy materiału, które zakłada się na ślizgi nart. Ich włoski są ułożone tak, żeby podczas podchodzenia pod górkę nie stawiać oporu, jednak gdy narty zaczynają zsuwać się do tyłu, działają jak hamulce. Foki praktycznie eliminują ryzyko niekontrolowanej jazdy w tył, która mogłaby okazać się tragiczna w skutkach. Kiedyś faktycznie wytwarzano je z futer tych uroczych zwierząt, ale dziś możesz uprawiać sport z czystym sumieniem, gdyż stosuje się materiały syntetyczne.

Jak zacząć?

Górskie wycieczki z nartami na nogach nie są niestety proste i wymagają pewnych umiejętności. Skitouring łączy elementy narciarstwa biegowego i zjazdowego, więc wymaga przyswojenia podstaw obu tych dyscyplin. Zdecydowanie nie jest to sport polecany osobom, które dopiero planują założyć narty po raz pierwszy. Nawet jeśli opanowałeś już podstawy narciarstwa, przed pierwszym wypadem warto spędzić trochę czasu z instruktorem, który wyjaśni Ci, jak balansować ciałem i poruszać się poza trasami. Samodzielne próby najlepiej rozpocząć na zwykłej, wyratrakowanej trasie. Dobrze jest przećwiczyć zjazdy i podejścia z nowym sprzętem, gdyż utrata kontroli nad nartami poza stokiem może być bardzo niebezpieczna. Dopiero, gdy poczujesz się pewnie, wybierz się na pierwszą wycieczkę plenerową, po niezbyt pochyłym terenie.

Co będzie Ci potrzebne?

Niestety, nawet jeśli w Twojej piwnicy stoi już kilka par nart, do skitouringu będziesz potrzebować specjalistycznego sprzętu. Poniżej znajdziesz krótki opis tego, co przyda się na sam początek. Przygodę ze skitouringiem najlepiej jednak rozpocząć od wypożyczalni. Jeśli planujesz kompletować własny sprzęt, zacznij od zakupu dobrych butów.

  • Narty skitourowe – lżejsze od zjazdówek i szersze od biegówek. Posiadają charakterystyczne otwory do zakładania niektórych typów fok.
  • Wiązania skitourowe – prawdziwy majstersztyk konstrukcyjny, który posiada dwa tryby działania. Podczas podchodzenia, wiązania trzymają stopę jedynie za palce, nie blokując tyłu buta. Po zdobyciu szczytu wystarczy zmienić ustawienia, aby zablokować całą stopę na czas zjazdu.
  • Buty skitourowe – podobnie jak wiązania muszą działać w dwóch trybach. Podczas podchodzenia kostka może się poruszać do przodu i tyłu oraz możliwe jest zgięcie stopy na wysokości palców. Na czas zjazdu kostka zostaje zablokowana, podobnie jak w zwykłych butach narciarskich, co pozwala utrzymać kontrolę nad nartami.
  • Foki – jak pisaliśmy wcześniej, są to nakładki z materiału, które zakłada się na spód nart, aby nie cofały się podczas podchodzenia.
  • Kije – najlepiej, żeby były lekkie, sztywne i… niezawodne, więc warto postawić na renomowaną markę.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Zimowe wycieczki po górach ­są piękne, ale bywają niebezpieczne. Wybierając się na skitoury należy obowiązkowo założyć kask, ale to nie wszystko. Warto również zapisać się na szkolenie lawinowe, które przeprowadzają ratownicy GOPR i TOPR. Poza podstawową wiedzą na temat lawin, dowiesz się, jak poruszać się po górach, aby nie wpaść w tarapaty. Każda osoba uprawiająca skitouring powinna się zaopatrzyć w zestaw lawinowy (detektor, sonda i łopata) oraz wiedzieć, jak się nim posługiwać.

Jeśli planujesz rozpocząć swoją przygodę z skitouringiem, koniecznie odwiedź lulagoga.pl. W naszym sklepie znajdziesz narty, wiązania, buty i foki oraz wszystko inne, co może przydać się w górach. Zachęcamy również do skorzystania z usług naszej wypożyczalni. Poza podstawowym sprzętem, oferujemy plecaki lawinowe, raki, czekany czy harszle.

Wszystkich fanów skitouringu i wszystkich innych sportów górskich, które dostarczają zastrzyku adrenaliny, zapraszamy na blog lulagoga.pl po porady dotyczące wyboru sprzętu i doskonalenia techniki.

Źródło zdjęć: lulagoga.pl, pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here