Jak dbać o numizmaty? Kilka rad dla początkujących

Kolekcjonerskie wyroby mennicze są jak małe dzieła sztuki. Osoby, które znajdują się na początku drogi numizmatycznej powinny zatem wiedzieć, jak dbać o numizmaty, by perełki z ich zbiorów nie uległy zniszczeniu.

Ochrona

Początkujący numizmatyk powinien zastanowić się, jakiego rodzaju kolekcję chciałby stworzyć. Można zbierać monety wytworzone w danym regionie, okazy o niezwykłym kształcie lub wyroby o konkretnym nominale. Ciekawe urozmaicenie kolekcji stanowią również medale okolicznościowe dostępne np. na stronie https://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/medale-okolicznosciowe.

Monet nie należy przechowywać w pudełkach, szufladach oraz miejscach, w których narażone są one na ocieranie się o krawędzie innych eksponatów oraz przedmiotów. Odpowiednia ochrona wyrobów uzależniona jest od rodzaju metalu, z którego dany okaz został wykonany. Na powierzchni miedzi może tworzyć się patynowy osad. Wysoką reaktywnością wykazuje się srebro, przez co ma tendencję do nieestetycznie wyglądającego ciemnienia. Złote monety i medale, pomimo swojej dużej odporności, powinny być również przechowywane w odpowiednich kapsułach, zapewniających im właściwą ochronę.

Przechowywanie

Eksponatów nie należy trzymać w zwykłych pudełkach. Do zakupionych modeli dystrybutorzy monet dodają zazwyczaj specjalne szkatułki do przechowywania okazów. Kolekcjonerzy mogą również zaopatrzyć się w profesjonalny klaser lub album. Akcesoria można kupić w różnorodnych formatach i rozmiarach. Znajdujące się w nich przegródki mogą mieć identyczną lub zróżnicowaną wielkość, w zależności od przeznaczenia. Sklepy numizmatyczne często oferują swoim klientom albumy dedykowane konkretnym emisjom. Zawarte są w nich wówczas informacje na temat serii oraz poszczególnych okazów.  Początkujący numizmatycy często przechowują swoje monety  w woreczkach strunowych. Nie jest to jednak optymalne rozwiązanie.

Numizmatyczne wyroby są niezwykle cenne. Warto zatem dbać o ich odpowiednie przechowywanie oraz ochronę. Każda moneta ma bowiem swoją ciekawą historię, warto więc o nią dbać, by jak najdłużej mogła zachwycać swoim pięknem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here