Co robić, gdy pojawi się nietrzymanie moczu?

Problem polegający na okresowym lub regularnym nietrzymaniu moczu dotyczy sporej liczby osób, niezależnie od wieku i płci. Dolegliwość ta utrudnia codzienne życie i kontakty towarzyskie i jest szczególnie uciążliwa, gdy dotknięta nią osoba przebywa poza domem, nie mając możliwości natychmiastowego skorzystania z toalety. Co robić, gdy pojawia się nietrzymanie moczu? Czy oznacza to rezygnację ze spotkań towarzyskich i podróży? Niekoniecznie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak radzić sobie z tym problemem.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Nietrzymanie moczu pojawić może się w każdym wieku i dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jedną z najczęstszych przyczyn jest zapalenie pęcherza – pojawia się wówczas parcie na pęcherz i potrzeba natychmiastowego oddania moczu.

Nietrzymanie moczu w przypadku kobiet może pojawić się po porodzie oraz po operacji ginekologicznej. Pań najczęściej dotyczy też wysiłkowa postać nietrzymania moczu, kiedy do popuszczania moczu dochodzi w sytuacjach takich jak śmiech, kichanie i wysiłek fizyczny. Przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla.

Naglące nietrzymanie moczu u pań prowadzić może do krępujących sytuacji, kiedy pojawia się nagła potrzeba oddania moczu na przykład podczas stosunku płciowego albo gdy pęcherz wypełni się, a nie ma przez jakiś czas możliwości skorzystania z toalety. Przyczyną tej dolegliwości jest nadmierna aktywność mięśni pęcherza moczowego.

Kropelkowe nietrzymanie moczu może też pojawić się po spożyciu niektórych potraw i napojów, zwłaszcza tych zawierających kofeinę i alkohol. Nietrzymaniu moczu sprzyja też nadmierna waga.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn to częsty problem po operacji prostaty. Może też być wynikiem cewnikowania lub zapalenia pęcherza.

Nietrzymanie moczu – co robić, gdy się pojawi?

Nietrzymanie moczu wiąże się z dyskomfortem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Na pomoc przychodzą artykuły higieniczne przeznaczone dla osób borykających się z tym problemem. Zależnie od stopnia nasilenia dolegliwości wybrać można podpaski i wkładki higieniczne, majtki chłonne, pieluchomajtki lub pampersy dla dorosłych TENA. Produkty te skutecznie chronią skórę przed wilgocią nawet przy ciężkiej postaci nietrzymania moczu, mają też innowacyjny system chroniący przed przykrym zapachem. Dzięki ich zastosowaniu można funkcjonować jak dotąd i nie obawiać się krępujących sytuacji.

Nietrzymanie moczu można też leczyć. Metody różnią się w zależności od stopnia nasilenia problemu – od najmniej inwazyjnych, jak ćwiczenie mięśni Kegla za pomocą specjalnych kulek lub przez naprzemienne zaciskanie i rozluźnianie mięśni oraz trening pęcherza (zatrzymywanie strumienia moczu podczas jego oddawania i zwiększanie długości odstępu między wizytami w toalecie), do elektrostymulacji mięśni dna miednicy oraz operacji. Pacjenci ze zdiagnozowanym nietrzymaniem moczu mogą liczyć na refundację środków higienicznych niezbędnych przy tej dolegliwości. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ problemowi nietrzymania moczu można szybko i skutecznie zaradzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here