Komórki macierzyste, czyli eliksir młodości dla stawów

Nie ma nic gorszego niż ból stłuczonego kolana po upadku na twardą powierzchnię, a ból stawu kolanowego, który nie ustępuje przez wiele dni i tygodni, to prawdziwe piekło na Ziemi. Z wieloma urazami stawów potrafi poradzić sobie tradycyjna ortopedia. W niektórych przypadkach potrzebna jest również pomoc medycyny regeneracyjnej – dość młodej dziedziny, która skupia się na badaniu komórek macierzystych, a także wykorzystywaniu ich do leczenia różnego rodzaju uszkodzeń tkanek i organów. W szczególności znalazły one zastosowanie w leczeniu stawów.

Na czym polegają zabiegi z użyciem komórek macierzystych?

Leczenie komórkami macierzystymi jeszcze do niedawna uważane było za kontrowersyjną metodę terapii. Dziś coraz więcej specjalistów przekonuje się do tego niezwykle skutecznego sposobu leczenia. Zwolennikami zabiegów z użyciem komórek macierzystych z tłuszczu są też lekarze z klinik Bieńkowscy Clinic z Bydgoszczy i Częstochowy. Według nich to jedna z najpewniejszych metod leczenia wielu urazów ortopedycznych.

Medycyna estetyczna już dawno wzięła komórki macierzyste pod lupę i bada ich różnorodne zastosowanie, aby coraz bardziej ulepszać zabiegi. W zależności od miejsc, z których pobiera się komórki macierzyste, powstało wiele mniej i bardziej skomplikowanych metod ich pozyskiwania. Wspólnym celem terapii z zastosowaniem komórek macierzystych jest uzyskanie skondensowanej zawiesiny komórkowej, którą wprowadza się w miejsce uszkodzenia (np. do stawu kolanowego), aby zapoczątkowała dynamiczne procesy naprawcze. Skomplikowane szlaki komórkowe, uruchomione podczas przeszczepu komórek macierzystych, wspomagają proces regeneracji tkanek po urazach lub przeciążeniach.

Komórki macierzyste z tłuszczu – ratunek dla chorych stawów!

Unikalną cechą komórek macierzystych jest ich zdolność do różnicowania w dojrzałe komórki innych tkanek, np. komórki macierzyste pobrane z tłuszczu mogą różnicować się w komórki ścięgien, chrząstki lub więzadeł. Zabieg szczególnie polecany jest osobom, które zmagają się z takimi dolegliwościami, jak:

  • urazy stawów kolanowych,
  • uszkodzenia stawów biodrowych,
  • zwyrodnienia stawów rąk,
  • uszkodzenia mięśni, więzadeł, ścięgien lub chrząstek stawów,
  • zaburzenia zrostu kostnego po złamaniach,
  • uszkodzenia łąkotki.

Komórki macierzyste z tłuszczu zalecane są również, jako terapia uzupełniająca po zabiegach naprawczych więzadła krzyżowego oraz wielu innych schorzeniach ortopedycznych.

Komórki, które leczą

Leczenie stawów komórkami macierzystymi z tłuszczu jest uznawane za metodę mało inwazyjną. Ilość pobranej tkanki tłuszczowej, konieczna do wykonania zabiegu, jest tak niewielka, że ryzyko wystąpienia powikłań jest znikome. Zagrożenie odrzucenia przeszczepionych komórek też jest małe, ponieważ pochodzą one od tego samego pacjenta, a nie obcej osoby. Uzyskuje się w ten sposób idealną biokompatybilność (zgodność biologiczną).

Skuteczność terapii komórkami macierzystymi w medycynie regeneracyjnej została poparta wieloletnimi badaniami naukowymi, które pozwoliły wyodrębnić najważniejsze efekty możliwe do osiągnięcia:

  • cofnięcie skutków choroby zwyrodnieniowej stawów, w szczególności stawów kolanowych,
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych,
  • poprawa zakresu ruchomości stawów,
  • ogólna poprawa jakości życia.

Skala działania zabiegu zależy oczywiście od takich czynników, jak wiek, jakość tkanki tłuszczowej czy współistniejące choroby i zażywane leki.

Dowiedz się więcej na temat zabiegów medycyny regeneracyjnej: https://bienkowscyclinic.pl/zabiegi/czym-jest-medycyna-regeneracyjna/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here