Kawa dla niezdecydowanych
Ekspres do kawy to wynalazek istniejący już na rynku od paru dobrych lat, lecz wiele osób zadaje [...]
Polska dzięki swojemu położeniu geograficznemu posiada sprzyjające warunki do żeglarstwa, nie tylko śródlądowego, ale także morskiego. Dawniej pływanie na łodzi z żaglem stanowiło doskonały sposób na przetransportowanie różnego rodzaju dóbr na sprzedaż. Dzisiaj stało się ono wspaniałą dyscypliną sportową i hobby.
Sezon na jachty
Sezon żeglarski w Polsce zaczyna się w maju i trwa do końca września. To właśnie wtedy odbywają się kursy i szkolenia, na których można zdobyć umiejętności pozwalające na żeglowanie lub pogłębiać swoją wiedzę w tej dziedzinie.
Jeśli zamierzasz pływać na niewielkich jachtach żaglowych o długości 7,5 metra, lub motorowych, ale nie przekraczających 10 kW mocy silnika, nie musisz posiadać żadnych uprawnień. Są one potrzebne tylko w przypadku większych jednostek pływających. Za wydawanie uprawnień odpowiedzialny jest Polski Związek Żeglarski.
Gdzie żeglować?
Głównymi rzekami w Polsce, po których można żeglować, są Odra i Wisła z ich dopływami.
Najpopularniejszym miejscem, o którym słyszeli nie tylko pasjonaci tego sportu, są jednak Wielkie Jeziora Mazurskie, połączone wieloma sieciami rzek, przez które również prowadzi szlak żeglarski. Teren odznacza się wyjątkowym pięknem.
Grupa Jezior Charzykowskich, Pojezierze Pomorskie i Pojezierze Zachodnie to kolejne miejsca, które warto odwiedzić ze względu na możliwości żeglowania. Ciekawą alternatywą mogą okazać się sztucznie tworzone jeziora, które mają być rezerwuarem wody w razie pożaru, albo stanowić źródło energetyczne. Przykładem takiego miejsca może być zbiornik w Solinie na Sanie albo w Goczałkowicach na Wiśle. W przypadku posiadania małej jednostki, można żeglować po zalewach i innych małych akwenach wodnych.
Ekwipunek
Podczas żeglowania niezbędny jest odpowiedni ekwipunek, wykonany z najlepszej jakości materiałów. Warto zaopatrzyć się w nieprzemakalną odzież, która ochroni nas przed wilgocią, zwłaszcza jeśli nasz rejs ma odbywać się w chłodniejszym okresie.
Warto także zwrócić uwagę na odpowiednie obuwie, bo zwykłe sandały zdecydowanie nie są najlepszym pomysłem, nawet jeśli zamierzamy żeglować w upalne dni. Najodpowiedniejszym wyborem są pełne buty, które ochronią stopy przed urazami, mogącymi powstać na skutek uderzenia o wystające elementy kadłuba. Ważną cechą obuwia jest także podeszwa, która powinna zapobiec ślizganiu się po pokładzie. Na zimne dni wskazane są kalosze.
Nie należy zapominać o rękawicach, które ochronią dłonie przed otarciami w czasie manewrowania linami. Warto także zaopatrzyć się w czapkę przeznaczoną do żeglowania. Wyposażona jest w specjalne tasiemki, dzięki czemu podmuch wiatru nie zerwie jej z głowy. Na zimne dni warto zabrać wełnianą czapkę.
Istotną częścią wyposażenia na czas żeglowania jest worek, do którego możemy spakować niezbędne rzeczy. Nie będzie zajmował tyle miejsca, ile potrzebowałaby duża, sztywna walizka – wystarczy go poskładać i schować do bakisty. Przykład takiego wygodnego opakowania znajdziesz na stronie szopeneria.pl, dzięki czemu na pewno bez problemu spakujesz się na rejs.
fot. materiały prasowe
Ekspres do kawy to wynalazek istniejący już na rynku od paru dobrych lat, lecz wiele osób zadaje [...]
Długoterminowa praca zdalna bywa marzeniem po latach pracy jako freelancer. Chęć stabilizacji [...]
Czy da się prowadzić w Polsce skuteczny biznes franczyzowy? Sieć sklepów Żabka udowadnia, że [...]
Dodaj komentarz