Markizy tarasowe – co warto o nich wiedzieć?
Marzeniem chyba każdego jest posiadanie pięknego domu z tarasem, wychodzącym na zadbany ogród. [...]
LED (Light Emitting Diodes) to w dosłownym tłumaczeniu diody emitujące światło. Zalicza się je do źródeł światła czwartej generacji, noszącej nazwę święcących ciał stałych (SSL). Działanie takiej diody opiera się na przekształcaniu energii elektrycznej bezpośrednio w światło poprzez ruch elektronów wewnątrz materiału diody.
Technologia ta była znana już w latach 60 XX wieku, ale prawdziwy szczyt swojej popularności przeżywa dopiero w bieżącym stuleciu. Oświetlenie LED znalazło szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. W tym artykule poruszę temat użycia tej technologii w przemyśle, tego, gdzie dokładnie się ją stosuje i jakie to niesie ze sobą korzyści.
Gdzie stosuje się diody LED?
Jeśli mowa o zastosowaniach przemysłowych tej technologii warto zwrócić uwagę szczególnie na fabryki i hale przemysłowe. W tych dużych pomieszczeniach oświetlenie LED sprawuje się znacznie lepiej od tradycyjnych lamp sodowych i rtęciowych, głównie z powodu lepszego światła, większej wydajności i braku efektu stroboskopowego, o którym więcej w dalszej części tekstu. W halach diody LED stosowane są również w wyświetlaczach służących przekazywaniu pracownikom komunikatów. Technologia ta świetnie sprawdza się również w chłodniach i innych miejscach o bardzo niskiej temperaturze wymagających profesjonalnego oświetlenia i odporności na zimno, o którą w przypadku świateł LED nie trzeba się martwić. Oprócz wymienionych stricte przemysłowych placówek diody te stosuje się również w różnych instalacjach przemysłowych, biurach, autach, czy muzeach, gdzie służą do oświetlania eksponatów.
Zalety stosowania technologii LED w przemyśle
Szerokie zastosowanie i duża, wciąż rosnąca popularność technologii LED mają swoje bardzo liczne przyczyny. Wspominałem o efekcie stroboskopowym, który występuje w przypadku oświetlania części maszyny światłem pulsującym i polega na złudnym wrażeniu pozornego zwolnienia, zatrzymania bądź nawet odwrócenia kierunku ruchu tej części. Może on być w przypadku wielu urządzeń bardzo niebezpieczny dla ich użytkowników. Technologia LED zapewnia światło ciągłe, dlatego nie występuje zagrożenie wystąpienia tego efektu.
Kolejną zaletą stosowania technologii LED jest oszczędność. Lampy LED potrafią zaoszczędzić do 70% zużywanej przy standardowym oświetleniu energii i cechują się nawet 5 razy dłuższym czasem pracy, który potrafi wynieść kilkadziesiąt lat.
Nie można także zapominać o samej jakości światła. W tym elemencie diody LED wyprzedzają swoich poprzedników o, dosłownie i w przenośni, lata świetlne. Oświetlenie, które zapewniają jest równomierne i nie wychodzi poza wyznaczony zakres, dzięki czemu może być stosowane punktowo. Istotna jest również dość szeroka możliwość dostosowywania parametrów światła do indywidualnych potrzeb obiektu. Jako pozytyw można wymienić też bezgłośne działanie tych lamp.
Ostatnim poruszanym w tym tekście benefitem wynikającym z korzystania z diod LED jest aspekt ekologiczny. Technologia ta, oprócz wspomnianej oszczędności energii charakteryzuje się także tym, że nie emituje szkodliwego promieniowania i nie wykorzystuje szkodliwych pierwiastków i substancji. Z perspektywy przedsiębiorcy ważne jest też, że lampy LED spełniają normy Unii Europejskiej.
Podsumowanie
Podsumowując, technologia LED znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle i nie ma co zbytnio się temu dziwić, ponieważ rozwiązanie to przy wymienionych przeze mnie licznych zaletach praktycznie nie posiada wad. Na zwiększenie popularności tej technologii wpłynął również fakt, że jej cena stała się osiągalna dla większej liczby przedsiębiorców.
Marzeniem chyba każdego jest posiadanie pięknego domu z tarasem, wychodzącym na zadbany ogród. [...]
Nieodłącznym elementem sprzątania w naszych domach czy mieszkaniach jest zbieranie drobinek [...]
Suszenie ubrań zimą może sprawić spory problem. W wielu mieszkaniach i domach brakuje bowiem [...]
Dodaj komentarz