Największe straty ciepła – którędy ucieka ciepło w domu?

Czy wiesz, że największe koszty, jakie generowane są w procesie eksploatacji domu to te, które wynikają z konieczności jego ogrzewania?

Niestety, ciepło może jednak niekorzystnie uciekać, przez to wydatki znacznie wzrastają. Sprawdź, jakie elementy domu wpływają niekorzystnie i które trzeba zabezpieczyć, by ciepło jednak pozostawało we wnętrzu.

Sezon grzewczy przypada w Polsce już od wczesnej jesieni aż do wiosny. Najczęściej ciepło musi być generowane już do września do końca marca. Aby zminimalizować wydatki związane z ogrzewaniem, warto zabezpieczyć elementy, poprzez które ciepło ucieka.

Dach

Okazuje się, że nawet 30% generowanego ciepła ucieka przez dach. To dlatego niezbędna jest jego odpowiednia izolacja. Dach ociepla się standardowo wełną albo w sposób nowoczesny, przy wykorzystaniu specjalnej piany.

Ściany

Tyle samo ciepła może uciekać przez ściany. Nieocieplony dom albo nieodpowiednie ocieplenie wpływa niekorzystnie. Przez powstałe mostki termiczne nie tylko ucieka ciepłe powietrze, ale te mogą powodować również powstawanie wilgoci, grzybów i pleśni. Te z kolei mogą być zagrożeniem dla zdrowia domowników.

Okna i drzwi

Stare okna oraz drzwi są kolejnymi czynnikami, poprzez które przenika ciepło. Okazuje się, że właśnie dlatego inwestycja w dobre, najlepiej drewniane okna oraz drzwi jest konieczna dla zachowania optymalnej temperatury w pomieszczeniu.

Co ważne, istotne są nie tylko dobrej jakości elementy, ale również ich odpowiedni montaż. To dlatego okna powinny być montowane przez fachową ekipę, która wykorzystuje w tym celu najlepszej jakości akcesoria. Ważna jest izolacja pomiędzy ramą okienną a murem domu. Niezbędna jest na przykład folia okienna, która zabezpiecza przez przenikaniem zimna z zewnątrz i uciekaniem ciepła z wnętrza domu.

W przypadku drzwi niezbędne są na przykład progi.

Podłoga i fundamenty

To kolejne elementy, które wpływają na uciekanie ciepła. To dlatego konieczna jest właściwa izolacja stropu piwnicy. Izolacja jest też niezbędna w przypadku kładzenia podłogi – zarówno deski parkietowej, płytek, jak i paneli.

Zapamiętaj

Generowanie ciepła w domu wiąże się z ogromnym wydatkiem. Ciepło to nawet 30% wszystkich kosztów, jakie ponoszone są z tytułu eksploatacji domu. Najlepiej, by o wszelkie elementy, które mogą wpływać na uciekanie ciepła zadbać już na etapie projektowania nieruchomości. Istotna jest na przykład wentylacja. To dlatego najlepsza jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiwaniem ciepła. Nowoczesne rekuperatory pozwalają odzyskać nawet 60% ciepła, które w innym przypadku mogłoby uciekać.

Co ważne, przed okresem grzewczym należy wykonać przegląd techniczny dachu, okien i drzwi. Warto odpowiednio przygotować się do generowania ciepła tak, by to uciekało jak najmniej. Raz zrealizowana inwestycja będzie przecież przyczyniać się do oszczędzania na ogrzewaniu domu przez wiele lat.

Pamiętaj, że optymalna temperatura, jaka powinna panować w domu to 22 stopnie Celsjusza. Przegrzewanie pomieszczeniem, tak jak ich nagminne wychładzanie nie jest dobrym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz