Medytacja – od czego zacząć?

Współczesny pośpiech i stresujące wydarzenia, o których słyszymy codziennie i z którymi mamy osobiście styczność, coraz skuteczniej wytrącają nas z równowagi. Brak równowagi psychicznej, przedłużający się stres i niepokój to zaś prosta droga do wielu chorób cywilizacyjnych i niezadowolenia z życia. Jak temu zaradzić? Można spróbować sprawdzonej metody, jaką jest medytacja. To wcale nie takie trudne!

Medytacja dla początkujących – jak zacząć medytować?

Medytacja nie jest tak skomplikowana, jak się wydaje. Nie trzeba być buddyjskim mnichem lub wytrenowanym w asanach joginem, żeby medytować z jak najlepszym skutkiem dla swojego zdrowia i psychiki.

Medytacja dla początkujących polega przede wszystkim na nauczeniu się technik wyciszenia umysłu i relaksacji. Pomocne jest w tym opanowanie zasad prawidłowego oddychania.

Jak medytować? Agnieszka Maciąg radzi na przykład, by na początku pomagać sobie, patrząc na płomień świecy. Dobrze działa również obserwowanie płynącej wody – może to być nawet domowa fontanna lub niewielkie źródełko. Skoncentrowanie się na jednej rzeczy pomoże wyciszyć umysł, do którego docierać będzie mniej bodźców z zewnątrz.

Medytacja dla początkujących to zatem nic trudnego. Siadamy wygodnie, zamykamy oczy lub patrzymy na płomień świecy albo ogień płonący w kominku, i pozwalamy naszym myślom swobodnie przepływać. Nie zatrzymujemy na nich uwagi, oczyszczamy umysł, odpuszczamy i relaksujemy się.

Jak długo i gdzie medytować?

Jak medytować, żeby się nie zniechęcić? Przede wszystkim nie za długo i nie na siłę. Wystarczy pół godziny dziennie, najlepiej wieczorem, przed pójściem spać. Medytacja pozwoli nam się uspokoić po całym dniu, a to świetny sposób na zdrowy sen. Nie zmuszajmy się do medytacji, jeśli nie mamy na nią ochoty. Medytacja dla początkujących ma być przyjemnością, nie obowiązkiem.

Medytować możemy wszędzie – w pokoju i na zewnątrz, na przykład w ogrodzie. Ważne jest, żeby w miejscu, które wybierzemy, nie rozpraszały nas hałas i inne bodźce. Możemy medytować w ciszy, możemy włączyć też kojącą muzykę. Doskonale działa podczas medytacji śpiew ptaków, szum morza i inne odgłosy natury.

Korzyści z medytacji

Medytacja to sprawdzona metoda na pozbycie się stresu i natrętnych myśli. Można traktować ją jak zabieg higieniczny dla umysłu. Tak jak codziennie myjemy ciało, tak też powinniśmy codziennie oczyścić umysł. Medytacja pomoże nam spokojniej podchodzić do problemów, a nawet może być pomocna w znalezieniu ich rozwiązania.

Poprawia sen i nastrój, zmniejsza skutki codziennego pośpiechu, daje nam też szansę na pobycie przez jakiś czas z sam na sam ze sobą i poznanie własnego wnętrza, a to przecież bardzo ważne. Jeśli poznamy siebie, będziemy umieć właściwie reagować na różne zdarzenia, na które przecież nie mamy wpływu. Jasno określmy też swoje cele i priorytety.

Dodaj komentarz