Dlaczego kremów z filtrem do twarzy powinno się używać na co dzień?

Kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym kojarzone są ze słonecznymi plażami i upalnym temperaturami. Warto jednak wiedzieć, że specjaliści zalecą, by korzystać z nich nie tylko na wakacjach. Odpowiednio dobrane ochronią skórę przed szkodliwym działaniem słońca także podczas codziennych spacerów czy drogi do pracy. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że promienie słoneczne to główny czynnik przyspieszający starzenie się skóry!

Kosmetyki z filtrem SPF przydatne nie tylko podczas upałów

Chociaż przebywanie na słońcu jest przyjemne, poprawia samopoczucie, a nawet przyczynia się do syntezy witaminy D, przez szkodliwe promieniowanie UV nie jest zdrowe dla skóry. To właśnie to promieniowanie odpowiada między innymi za:

  • przyspieszoną utratę elastyczności przez rozpad włókien kolagenowych;
  • przebarwienia cery czy nawet powiększanie się znamion;
  • znacznie szybszą utratę nawilżenia i przesuszenie;
  • uwalnianie wolnych rodników;
  • podrażnienia, często zaczerwienione i piekące.

Kosmetyki z filtrem SPF mają za zadanie zatrzymywać szkodliwe promienie UV i chronić skórę przed ich działaniem. Są one wykorzystywane głównie latem, gdy słońce jest najsilniejsze. Kilka upalnych dni w roku to jednak za mało – słońce dociera do skóry każdego dnia choćby podczas spacerów, i to nie tylko latem. W ciągu całego roku to właśnie w chłodniejsze dni, podczas drogi do pracy, czasu spędzonego w ogrodzie, jazdy na rowerze czy nawet grilla z przyjaciółmi, słońce będzie miało znacznie więcej okazji na podrażnienie skóry.

Stosowanie kremów z filtrem – zbiór przydatnych informacji

Pamiętaj, że kremy z filtrem SPF to nie tylko produkty o tłustej, gęstej konsystencji, która pozostawia na skórze białą powłokę. Kremy polecane do stosowania na co dzień są lżejsze, nie obciążają skóry i nie pokrywają jej tłustą warstwą. To właśnie takie produkty wybieraj, aby ochronić cerę przed słońcem każdego dnia. Krem z filtrem do twarzy pod makijaż szybko się wchłania i pozostaje niewyczuwalny. Co więcej, na rynku znaleźć można nawet podkłady i pudry z filtrem przeciwsłonecznym.

Bardzo ważny jest również fakt, że nie ma takiego filtru SPF, który całkowicie zablokuje dostęp słońca do skóry. Nawet najmocniejsze kosmetyki nie zapewnią Ci pełnej ochrony, zwłaszcza jeśli spędzisz na słońcu zbyt wiele czasu. Warto również wiedzieć, że jeśli spędzasz na słońcu większą część dnia, średnio co 2 godziny zaleca się powtarzać aplikację kremu z filtrem na odsłoniętych partiach ciała.

Jak dobrać kosmetyk z odpowiednim stopniem ochrony SPF?

Poziom ochrony przeciwsłonecznej kosmetyków do ciała określa się oznaczeniem SPF. Im wyższa jest jego wartość, tym wyższy poziom ochrony skóry i tym więcej szkodliwego promieniowania zatrzymuje filtr. Stopień ochrony dobiera się do pogody i ilości słońca na zewnątrz, własnej karnacji i indywidualnej odporności na podrażnienia.

  • Produkty z filtrem SPF 6 lub 10 to niska ochrona, po którą warto sięgać w pochmurne dni bez słońca.
  • Kosmetyki z filtrem SPF 20 do 30 zapewniają średnią ochronę przed słońcem idealną na co dzień. W tym przedziale mieści się wiele kremów do twarzy stosowanych pod makijaż.
  • Filtr SPF 40 i 50 w kosmetykach to wysoka ochrona przeciwsłoneczna odpowiednia na letnie i upalne dni.

Uwaga – osoby o jasnej karnacji oraz te, u których podrażnienia słoneczne pojawiają się szybko i często, powinny wybierać kosmetyki z mocniejszym filtrem SPF. Takie kosmetyki w żaden sposób nie obciążą skóry, za to ochronią ją nie tylko przed podrażnieniami, ale i szybszym starzeniem, przesuszeniem, utratą elastyczności czy przebarwieniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here