Które badania na serce warto wykonywać regularnie?

Które badania na serce warto wykonywać regularnie?

Dzięki regularnym badaniom serca jesteśmy w stanie określić jego stan oraz podjąć ewentualne leczenie, gdy będzie ono konieczne. Które badania na serce warto przeprowadzać regularnie?

Serce jest niewątpliwie jednym z najważniejszych narządów – codziennie pompuje litry krwi doprowadzanej do każdego zakątka ciała człowieka. Zaburzenia związane z pracą serca mogą być potencjalnie bardzo groźne, dlatego tak ważne jest ich szybkie wykrywanie i wdrożenie właściwej kuracji. Problemy z sercem dotykają najczęściej starszych osób, ale eksperci zalecają, aby regularnie badać serce już po 40. roku życia, gdy ryzyko zachorowania wzrasta. Na schorzenia serca mamy też wpływ sami przez prowadzenie niezdrowego trybu życia – nieodpowiednia dieta, brak ruchu, używki. Zatem, jakie badania na serce warto wykonywać systematycznie, aby wiedzieć więcej o jego stanie?

Ciśnienie krwi i tętno

Zmierzenie ciśnienia krwi oraz tętna to podstawowe badania krwi, które wykonuje się w celu określenia stanu serca i układu krwionośnego. Są szybkie, bezinwazyjne i dokładne. Wykonamy je w przychodni, w niektórych aptekach. Możemy też kupić własny ciśnieniomierz.

Cholesterol i trójglicerydy we krwi

Kolejnym ważnym badaniem jest określenie poziomu cholesterolu, w tym cholesterolu całkowitego i jego frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów we krwi. Podwyższone stężenia świadczą o zwiększonym ryzyku chorób serca.

Poziom glukozy we krwi

Podwyższona glukoza we krwi świadczy nie tylko o większym ryzyku cukrzycy, ale także o niebezpieczeństwie pojawienia się choroby wieńcowej.

EKG serca

Badanie elektrokardiograficzne serca pozwala na oznaczenie jego czynności elektrycznych – kurczenia się w danym rytmie pod wpływem przepływu prądu dostarczanego przez podłączone do ciała elektrody. Badanie to wykonuje się spoczynkowo albo wysiłkowo – na bieżni lub rowerku. Także stosuje się badania metodą Holtera – wtedy pacjent nosi przez 24 godziny na dobę podłączone urządzenie. Przez badanie EKG serca możemy określić jego rytm, przerosty mięśnia sercowego, niedokrwienie serca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here