Wybór nagrobka – na co zwrócić uwagę?
Wybór nagrobka to temat trudny i niezwykle przygnębiający, ale nieunikniony. Każdy z nas [...]
Kompres chłodzący, czyli terapia zimnem, może być stosowany w przypadku stanów zapalnych w obrębie mięśni, bólów kręgosłupa, zwichnięć czy w przypadku skurczów. Najważniejsze, aby pamiętać kiedy miejsce urazu należy chłodzić a kiedy rozgrzewać. Mylenie zastosowania terapii zimnem i ciepłem jest powodem wydłużającego się procesu rehabilitacji.
Kompres chłodzący jest stosowany przede wszystkim w początkowej fazie urazu lub stanu zapalnego, kiedy działanie temperatury pomaga w redukcji obrzęku i tworzącego się krwiaka. Tzw. terapia zimnem stosowana jest przede wszystkim w urazach ostrych.
Kompres chłodzący będzie skuteczny, jeśli posiadamy wiedzę na temat tego, na którym etapie kontuzji go zastosować. Wszelkie urazy można podzielić na ostre i przewlekłe. Mogą się przydarzyć nie tylko tym, którzy uprawiają sport.
Terapia zimnem przynosi najlepsze efekty, jeśli stosuje się ją zaraz po wystąpieniu dolegliwości, czyli przy urazach ostrych. Charakteryzują się tym, że ich objawy widoczne są od razu lub dają o sobie znać po zaledwie kilku godzinach. Są zazwyczaj efektem upadku, skręcenia czy złamania i zawsze można wskazać moment, w którym wystąpiły problemy. Często towarzyszy im silna opuchlizna, zaczerwienienie, a także podwyższona temperatura miejsca objętego kontuzją.
Urazy przewlekłe to z kolei to uszkodzenia w obrębie mięśni, więzadeł czy kości, które rozwijają się powoli i zwykle dopiero po dłuższym czasie zaczynają dawać objawy bólowe. Ponieważ początkowo są niewielkie, poszkodowanemu ciężko jest wskazać, kiedy dokładnie miał miejsce uraz. W niektórych sytuacjach występują przy większych przeciążeniach, po czym znikają. Zwykle są objawem przeciążeń lub niedoleczonych kontuzji.
Kompres chłodzący i terapia zimnem dają najlepsze rezultaty jeśli są zastosowane bezpośrednio po urazie ostrym, ponieważ zmniejszają dolegliwości bólowe i obkurczają naczynia, co minimalizuje opuchliznę. Kompres chłodzący w niektórych przypadkach można zastąpić również lodem, ale ważne, aby pamiętać, że nie można go przykładać bezpośrednio na skórę, gdyż spowoduje podrażnienia. Dlatego też dobrze posiadać tzw. cold packi, zwłaszcza jeśli zawodowo lub amatorsko uprawiamy aktywność fizyczną. Niska temperatura obkurcza naczynia krwionośne przez co ogranicza wewnętrzne krwawienie, do którego dochodzi po urazie.
Uszkodzone miejsce powinno być chłodzone przez około 3 dni po wypadku, kilka razy dziennie. W niektórych przypadkach nawracających dolegliwości, chłodzenie danego miejsca, np. po intensywnym wysiłku fizycznym, zapobiega powracającemu bólowi np. kolana po treningu biegowym.
Wybór nagrobka to temat trudny i niezwykle przygnębiający, ale nieunikniony. Każdy z nas [...]
Karmienie piersią to dla matki oraz maleństwa piękny czas, jest to jedyny naturalny oraz [...]
Obrączki ślubne wybieracie na całe życie, dlatego przygotujcie się do tego dobrze. Zanim [...]
Dodaj komentarz