O podologii słów kilka

Podologia występuje także pod nazwą podiatria – niestety oba hasła nie cieszą się przesadną popularnością i niewiele osób zdaje sobie sprawę czym tak naprawdę zajmuje się tytułowa dziedzina medycyny. Jest to przykre, bowiem w Polsce istnieje grono wybitnych specjalistów zajmujących się właśnie tą tematyką. Czym jest podologia? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Czym jest podologia?

Jak było wspomniane na wstępie – podologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego. Zabiegi podologiczne są złożone i skomplikowane – bardzo często mają różnoraki charakter, dlatego wymagają licznych konsultacji, wyjaśnia ortopeda ze Sport-Med. Złożoność owych zabiegów skutkuje znajomością innych nauk medycznych takich jak m.in. chirurgia, ortopedia, diabetologia, a nawet dermatologia. Wybitni podolodzy w Polsce najczęściej współpracują ze sportowcami, choć w większości przypadków ich opieka ma charakter profilaktyczny. Istotną rolę w pracy podologa odgrywają również producenci od zaopatrzenia ortopedycznego – tu zasadnicze znaczenie mają wkładki ortopedyczne oraz ortezy. Jak widać jest to profesja złożona i wymagająca, dlatego niewielu specjalistów decyduje się na zaangażowanie w tytułową dziedzinę medycyny. W tym miejscu rodzi się pytanie – jak wygląda kondycja podologii w Polsce?

Podologia w Polsce.

Opinie ekspertów dotyczące podologii i jej kondycji w naszym kraju wzbudzają wiele kontrowersji. Z jednej strony uznaje się, iż jest to dziedzina raczkująca przez co wciąż cierpimy na deficyt specjalistów – podologów, których wciąż jest zbyt mało. Z drugiej strony nieliczna grupa obecna w Polsce reprezentuje bardzo wysoki poziom. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Główną przyczyną jest brak regulacji prawnych dotyczących zakresu działania i kompetencji. Zgoła odmiennie rzecz ma się w innych krajach, gdzie podologia staje na równi z innymi dziedzinami medycyny. Doskonałym przykładem są Niemcy. To właśnie za naszą zachodnią granicą funkcjonuje od 2002r ustawa określająca i definiująca rolę podologii.

Kto powinien korzystać z zabiegów podologicznych?

Podologów najczęściej odwiedzają profesjonalni sportowcy, którzy są narażeni na poszczególne przypadłości stóp w związku ze wzmożoną aktywnością fizyczną – najliczniejszą grupę stanowią piłkarze, choć nie brakuje także sporej liczby biegaczy. Specjaliści jednogłośnie twierdzą, iż z zabiegów podologicznych powinny korzystać wszystkie osoby u których występują ograniczenia ruchowe. Oddzielną kategorię stanowią pacjenci dotknięci chorobami skóry, kości oraz stawów. Istnieje także szereg innych przypadłości, które wymagają wizyty u podologa – dobrym przykładem są choroby przemiany materii takie jak cukrzyca. Oczywiście powyższe przypadki należą do tych poważniejszych, ale warto pamiętać, że na pozór błahe przypadłości również wymagają konsultacji z podologiem. Zaliczamy do nich dolegliwości występujące na stopach – odciski, brodawki, paznokcie grzybicze, czy pocące się stopy. Z pomocy podologów korzystają także pacjenci z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców.

Dodaj komentarz