Podstawowe czynności konserwacyjne, których każdy kierowca powinien się nauczyć
Oczywiste jest, że dbanie o regularną konserwację samochodu może znacznie zwiększyć jego [...]
Kurtka z membraną jest niezastąpiona podczas aktywności na świeżym powietrzu – jazdy na nartach i snowboardzie czy wędrówek po górach. Dobrej jakości odzież techniczna niestety do tanich nie należy, więc wiele osób boi się prać ją samodzielnie, aby nie straciła swoich właściwości. Okazuje się, że to właśnie brud oraz ścieranie warstwy hydrofobowej negatywnie wpływają na wodoodporność i oddychalność ubrań z membraną, więc regularne pranie i impregnacja są jak najbardziej wskazane. Na szczęście diabeł wcale nie jest tak straszny, jak go malują – o kurtkę z membraną można łatwo zadbać w zaciszu własnego domu. Podpowiadamy, jak prać odzież techniczną, aby nie straciła swoich właściwości i służyła Ci przez długie lata.
Membrana to specjalna porowata powłoka, której otwory są na tyle małe, że zatrzymują wodę, ale na tyle duże, że przepuszczają parę wodną. Oznacza to, że wilgoć z otoczenia nie dociera pod kurtkę, ale skroplony pot może wydostawać się na zewnątrz (kurtka „oddycha”). Aby membrana mogła efektywnie działać, wierzchni materiał odzieży jest pokrywany hydrofobową warstwą DWR (ang. Durable Water Repellent), dzięki której woda nie zatrzymuje się na materiale, lecz błyskawicznie z niego spływa. Niestety, warstwa DWR z czasem ściera się, a brud i woda zaczynają zapychać pory membrany. Para wodna nie może się przedostać przez zatkane otwory, więc kurtka przestaje „oddychać”.
Podobnie jak w przypadku innych ubrań, przed praniem kurtki z membraną dokładnie zapoznaj się z wytycznymi na metce. W sytuacji, gdy w wyniku niewłaściwej pielęgnacji materiał zostanie uszkodzony lub utraci swoje właściwości, producent nie uzna reklamacji. Jeśli wycinasz z ubrania metkę, bo została wykonana ze sztywnego materiału i podrażnia skórę, schowaj ją bezpiecznie w szufladzie lub zrób jej zdjęcie, aby mieć się do czego odnieść w przyszłości. Co zrobić w sytuacji, gdy informacje starły się i są nieczytelne lub nie możesz znaleźć metki? Zawsze możesz szukać informacji na stronie internetowej producenta odzieży lub zwrócić się z pytaniem do sklepu, w którym kurtka została kupiona.
Przed przystąpieniem do prania musisz odpowiednio przygotować zarówno kurtkę, jak i pralkę. Dokładnie przejrzyj i opróżnij wszystkie kieszenie, bo zapomniane papierki, gumy do żucia i inne śmieci mogą zafarbować ubranie lub się do niego przykleić. Następnie zapnij wszystkie zamki i rzepy, aby nie zniszczyły i nie pozaciągały delikatnej tkaniny. Przed rozpoczęciem prania dokładnie wypłukaj dozownik proszku i bęben pralki ze stosowanych wcześniej detergentów. W tym celu uruchom urządzenie na jeden cykl, bez stosowania żadnych środków piorących.
Większość kurtek z membraną należy prać bez wirowania, w temperaturze 30°C lub 40°C, oczywiście pod warunkiem, że producent odzieży nie zaleca inaczej. Najlepiej zastosuj specjalny środek do odzieży technicznej, który dostaniesz w sklepie sportowym i większości drogerii. Możesz również wykorzystać łagodny płyn do prania w płynie (ale nie proszek!). Bardzo ważne jest dokładne usunięcie resztek detergentu przed suszeniem, więc płukanie możesz powtórzyć dwu- lub nawet trzykrotnie. Po żadnym pozorem nie dodawaj żadnych wybielaczy ani zmiękczaczy, gdyż źle wpływają na właściwości membrany. Jeśli natrafisz na większe zabrudzenia, przed praniem usuń je delikatnie gąbką. Pamiętaj, aby nie trzeć zbyt mocno, gdyż może to spowodować uszkodzenie struktury membrany.
Po praniu strzepnij z kurtki nadmiar wody, a następnie rozłóż ją na płasko lub powieś na wieszaku w przewiewnym miejscu. Pamiętaj, aby unikać bezpośredniego kontaktu z kaloryferem lub innym źródłem ciepła, gdyż wysoka temperatura może uszkodzić delikatną strukturę membrany.
Po każdym praniu kurtkę z membraną należy zaimpregnować, aby przywrócić wierzchniej warstwie materiału właściwości hydrofobowe. W tym celu nanieś warstwę specjalnego preparatu, który może mieć formę płynu lub sprayu. Impregnację warto powtarzać co jakiś czas, gdy widzisz, że woda zatrzymuje się na powierzchni kurtki, zamiast perlić się i spływać. Warstwę DWR możesz nakładać niezależnie od prania, aby membrana mogła działać prawidłowo.
Okazuje się, że właściwości warstwy DWR można dodatkowo poprawić, odpowiednio dosuszając odzież. Niektórzy producenci polecają w tym celu włożenie kurtki do suszarki bębnowej i uruchomienie delikatnego programu. Jeśli nie masz dostępu do takiego urządzenia, możesz również ubranie z membraną wyprasować przez szmatkę, ustawiając niezbyt wysoką temperaturę. Przed przystąpieniem do całego procesu koniecznie wyłącz w żelazku parę.
Wszystkiego, co warto wiedzieć na temat odzieży outdoorowej i materiałów, z których powstaje, dowiesz się z bloga fitanu.com.
Źródło zdjęć: unsplash.com, shutterstock.com
Oczywiste jest, że dbanie o regularną konserwację samochodu może znacznie zwiększyć jego [...]
Elementy dekoracyjne na zewnątrz domu, takie jak metalowe latarnie, ozdobne kraty okienne czy [...]
Ach, te bajeczne sobotnie popołudnia. Kiedy kurze pościerane, podłogi pozmywane, a w wannie [...]
Dodaj komentarz