Czym jest i do czego służy sprężarka śrubowa?

Kompresor śrubowy, bardzo często nazywany również sprężarką, to urządzenie niezwykle uniwersalne. Z tego też względu znalazło ono zastosowanie w wielu branżach. Przeczytaj i dowiedz się, czym jest kompresor oraz do czego służy! Podpowiadamy również, do czego można go używać w domu.

Co to jest kompresor?

Kompresor śrubowy to urządzenie, którego praca polega na zmniejszaniu objętości gazu, do czego dochodzi między dwoma wirnikami. Oba z nich różnią się od siebie pod względem budowy – jeden z wirników posiada uzębienie zewnętrzne, podczas gdy drugi został wyposażony w uzębienie wewnętrzne. Pierwsza z nich jest napędzana przez wał napędowy, którego ruch powoduje zmniejszenie objętości gazu. Wewnątrz sprężarki znajdują się również profesjonalne filtry i zbiorniki, w których znajduje się olej, który pojawia się w sprężarkach śrubowych olejowych.

Jak działa kompresor śrubowy?

Budowa kompresora śrubowego wpływa na to, jak wygląda praca tego urządzenia. Sprężarka śrubowa działa w następujący sposób:

  1. Urządzenie wtłacza powietrze;
  2. Powietrze przechodzi przez filtr, gdzie zostaje oczyszczone ze szkodliwych substancji;
  3. Oczyszczone powietrze trafia do przestrzeni pomiędzy śrubami, gdzie następnie jest tłoczone i zmniejsza się jego objętość;
  4. Pod wpływem wysokiego ciśnienia powietrze zostaje uwolnione na zewnątrz maszyny.

Warto również wspomnieć o tym, że dostępne w sprzedaży kompresory śrubowe można podzielić na olejowe i bezolejowe – zobacz.

Rodzaje urządzeń

Dostępne na rynku urządzenia można podzielić na modele olejowe i bezolejowe, które pod kilkoma względami różnią się sposobem działania.

  • Kompresory śrubowe olejowe – mogą pracować nieustannie nawet przez całą dobę. Znajdujący się w nich olej nie tylko oczyszcza powietrze, ale i schładza urządzenie, co zabezpiecza je przed awariami.
  • Kompresory śrubowe bezolejowe – do sprężania powietrza wykorzystuje wtłaczaną wodę, co korzystnie wpływa także na eliminację zabrudzeń, jakie niesie ze sobą stosowanie oleju. Tego typu sprzęt nie może jednak niestety pracować bez przerwy.

Różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami sprawiają, że urządzenia olejowe sprawdzą się w zakładach, w których produkcja odbywa się od zmierzchu do świtu. Z kolei kompresory bezolejowe używa się głównie w przemyśle farmaceutycznym, medycynie itp.

Do czego używa się kompresor śrubowy?

Sprężarki śrubowe to urządzenia wykorzystywane zarówno w przydomowych garażach, jak i dużych zakładach przemysłowych. Można się z nimi spotkać również i w branży budowlanej, gdzie kompresory spotyka się na każdym placu budowy. Można je tam wykorzystać m.in. jako pistolet do malowania lub tynkowania ścian, sprzęt do szpachlowania wewnętrznego i zewnętrznego oraz jako klucze udarowe. Z kolei w zakładach przemysłowych sprężarki bardzo często wykorzystuje się jako tańszą alternatywę energii elektrycznej. Produkowane przez kompresor masy sprężonego powietrza, napędzają inne maszyny, co przyczynia się do oszczędności.

Sprężarki stosuje się powszechnie w branży motoryzacyjnej oraz zakładach wulkanizacyjnych. Urządzenia te przydają się także w domach, gdzie mogą one służyć np. do napompowania koła w rowerze, materaca, dmuchanego materaca, czy malowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here