Jak działa sprężarka?

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak działa sprężarka, zanim się ją kupi lub zacznie używać. Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów sprężarek, a każdy typ ma swój własny zestaw cech i korzyści.

Kompresor tłokowy

Najbardziej podstawowym typem kompresora jest tłokowy. Ten typ sprężarki wykorzystuje tłok do sprężania powietrza w komorze. Tłok jest połączony z wałem korbowym, który jest obracany przez silnik elektryczny. Tłok poruszając się w górę i w dół spręża powietrze w komorze. Sprężone powietrze jest następnie przesyłane rurą do zbiornika magazynowego.

  • Zastosowanie – sprężarka tłokowa są zwykle używane do zastosowań wymagających wysokiego ciśnienia, takich jak zasilanie narzędzi wykorzystujących energię powietrza. Stosuje się je także w zastosowaniach, w których wymagana jest duża ilość powietrza, np. w systemach pneumatycznych (zasilanych powietrzem).

Sprężarka rotacyjna

Innym rodzajem urządzenia jest sprężarka rotacyjna. W tym typie sprężarki do sprężania powietrza wykorzystuje się obracające się koło. Sprężone powietrze jest następnie przesyłane rurociągiem do zbiornika magazynowego.

  • Zastosowanie – kompresory rotacyjne są zwykle używane w zastosowaniach, w których wymagana jest duża ilość powietrza, np. w systemach pneumatycznych (zasilanych powietrzem).

Sprężarka śrubowa

Innym rodzajem urządzenia rotacyjnej jest sprężarka śrubowa. W tym typie sprężarki do sprężania powietrza wykorzystuje się dwie obracające się śruby. Sprężone powietrze jest następnie przesyłane rurociągiem do zbiornika magazynowego.

  • Zastosowanie – są zwykle używane w zastosowaniach, w których wymagane są duże ilości powietrza, takich jak systemy pneumatyczne (zasilane powietrzem).

Sprężarka odśrodkowa

Kolejnym rodzajem kompresora jest sprężarka odśrodkowa. W tym typie sprężarki do sprężania powietrza wykorzystuje się obracające się koło. Sprężone powietrze jest następnie przesyłane rurociągiem do zbiornika magazynowego.

  • Zastosowanie – kompresory odśrodkowe są zwykle używane w zastosowaniach, w których wymagane są duże ilości powietrza, takich jak systemy pneumatyczne (zasilane powietrzem).

Wybór odpowiedniego urządzenia

Wybierając urządzenie, należy wziąć pod uwagę zastosowanie, do którego będzie używana. Sprężarki są dostępne w różnych rozmiarach i typach, z których każdy nadaje się do określonych zastosowań. Na przykład mała sprężarka tłokowa jest odpowiednia do zasilania narzędzi pneumatycznych, natomiast duży kompresor tłokowy lepiej nadaje się do systemów pneumatycznych (zasilanych powietrzem).

Należy również wziąć pod uwagę wymagania dotyczące ciśnienia i przepływu w danym zastosowaniu. Urządzenia te są oceniane na podstawie ich maksymalnego ciśnienia i wydajności. Należy upewnić się, że wybrano sprężarkę, która spełnia wymagania dotyczące ciśnienia i przepływu dla danego zastosowania.

Na koniec należy rozważyć środowisko, w którym sprężarka będzie używana. Sprężarki są przeznaczone do pracy w określonych środowiskach, na przykład w pomieszczeniach lub na zewnątrz. Należy wybrać sprężarkę, która została zaprojektowana z myślą o środowisku, w którym będzie używana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here