Uzależnienie od gier komputerowych

Gry komputerowe to jedna z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych form rozrywki dzisiejszych czasów. Korzystają z niej z przyjemnością zarówno dzieci i młodzież jak i osoby dorosłe, ceniące sobie tę formę odpoczynku. Wbrew temu co się często mówi, dobre gry komputerowe nie są bezwartościową aktywnością. Wiele z nich pozwala na doskonalenie umiejętności z różnych obszarów, takich jak na przykład koordynacja wzrokowo-ruchowa, wyobraźnia czy refleks oraz logiczne i strategiczne myślenie. Niestety, gry komputerowe, jak wiele odkryć ery komputerów, mają także swoją ciemną stronę.

Negatywne oddziaływanie gier 

Specjaliści w dziedzinie twierdzą, że oddziaływanie gier komputerowych jest o wiele silniejsze na psychikę i zachowanie niż oddziaływanie przemocy pokazywanej w telewizji. Jest to związane z tym, że gracz nie tylko ogląda przemoc, ale również sam jest jest sprawcą. Oczywiście w świecie wirtualnym, lecz jak pokazują badania, taka osoba jest bardziej skłonna do agresji i przemocy w świecie rzeczywistym. Szczególnie szkodliwe jest kojarzenie przemocy z nagrodą. W tym przypadku pozytywnie kojarzona agresja, punktowana w grze na przykład przejściem na wyższy poziom czy zdobycie nowej broni wpływa na postrzeganie przemocy w ogóle. Także brak konsekwencji czynów wirtualnych wpływa negatywnie na postrzeganie zachowań agresywnych. Często w grach komputerowych występują obrazy o charakterze erotycznym a także elementy satanistyczne. Mogą one zniekształcać wartości kształtowane w umyśle dojrzewającego dziecka.

Objawy uzależnienia od gier komputerowych

Podstawowym objawem uzależnienia od komputera, widocznym z zewnątrz, jest ilość czasu spędzona na graniu w gry. Gdy dziecko gra kilka godzin, codziennie, a dodatkowo wagaruje i opuszcza się w nauce, powinniśmy zacząć się niepokoić. Innym objawem mogącym świadczyć o uzależnieniu jest złość. Gdy osoba uzależniona nie ma dostępu do gry lub coś lub ktoś przeszkadza lub nie pozwala jej grać, staje się konfliktowa, rozdrażniona i agresywna. Często także osoba zapytana o ilość czasu spędzoną przed komputerem, na graniu, kłamie, wymiguje się od odpowiedzi. Czasem świadomie, ponieważ wie, że nie powinna tyle czasu grać, ale bardzo tego chce, a czasem nieświadomie, ponieważ straciła rachubę czasu i nie ma pojęcia ile godzin minęło odkąd włączyła grę. Zaniepokoić powinno także zaniedbywanie obowiązków. Brak czasu na inne aktywności, użytkowanie tylko komputera, nie wychodzenie z domu mogą bowiem być objawami uzależnienia od gier. Warto obserwować także sygnały płynące z organizmu. Długotrwałe granie, braku ruchu, mogą spowodować przyrost wagi a także skutkować problemami ze stawami i drętwieniem palców.

Skutki uzależnienia od gier komputerowych

Jednym z głównych skutków uzależnienia od gier komputerowych jest pogorszenie się wzroku oraz słuchu. Zbyt długie patrzenie w ekran ma negatywny wpływ na oczy, a głośne dźwięki i godziny spędzone w słuchawkach wpływają źle na narząd słuchu. Skutki są często powiązanie z objawami. I tak nadmierna ilość czasu spędzona na graniu skutkuje zaniedbywaniem obowiązków, brakiem czasu dla znajomych i rodziny oraz porzucaniem pasji i zainteresowań. Długie godziny spędzone w wirtualnym świecie sprawiają, że osoba uzależniona przestaje odróżniać go od tego, co jest rzeczywiste. Niejako przenosi się w świat gier i nie kontroluje swojego życia. Miesza dwa światy w jeden, tworząc coś, co nie istnieje i funkcjonując w często destrukcyjny sposób. Jeśli chodzi o psychiczne skutki uzależnienia od gier, to jednym z podstawowych wydaje się wzrost poziomu agresji wśród osób, które grają. Jest to spowodowane zarówno większą ekspozycją na agresję występującą w grach komputerowych, jak i mniej negatywnym nacechowaniem tego typu zachowań. W grach, takie zachowania, a także przemoc, a nawet zabójstwo, są często nagradzane dodatkowymi punktami czy wyższym statusem w grze. Wiele gier z założenia opiera się na zabijaniu innych postaci. Niestety, taka przemoc wykonywana w grze, w świecie wirtualnym, potrafi w pewnym stopniu zezwalać na robienie tego samego w rzeczywistości.

Źródło: https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/psycholog-dzieciecy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here