Równouprawnienie w Polsce – jak poprawić sytuację kobiet?

Rok 2022, Polska, centrum Europy. Wydawałoby się, że równość kobiet w tych czasach, w krajach tak zwanego pierwszego świata, jest rzeczą oczywistą. Rzeczywistość okazuje się jednak dużo bardziej okrutna. Z każdym rokiem rządów PiS cofamy się od współczesności w stronę uprzedmiotowienia i podporządkowania kobiet mężczyznom – a najlepiej księżom. Musimy działać już teraz, gdyż każdy dzień zwłoki to deptane prawa kobiet w Polsce i dalsze oddalanie nas od normalności.

Równouprawnienie w Polsce

Jednym z najgłośniejszych tematów ostatnich lat, zanim rząd przeszedł do agresywnego rujnowania gospodarki i finansów obywateli, była aborcja. W Polsce jest ona obecnie najbardziej niedostępna od lat. 

Bezpieczna i legalna aborcja to nie tylko przerywanie ciąży na życzenie, ale także swobodna terminacja ciąży w przypadku zagrożenia życia matki lub letalnych wad płodu. Jej brak stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia kobiet w ciąży i sprawia, że zajście w ciąże może być dla nich niebezpieczne. Doprowadziły do tego wybrani arbitralnie przez partię sędziowie Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Decyzja wywołała falę protestów w całym kraju, największych i najgłośniejszych od lat. Ostatecznie doprowadziły jednak donikąd, a po agresywnym i obdzierającym z godności sposobie rozganiania aktywistów dobitnie było widać, że władza pluje i będzie pluć w twarz swoim obywatelkom.

Problemy dotykają całej Europy

Żeby zachować obiektywizm, trzeba przyznać, że Polska niestety nie jest w problemie dyskryminacji płciowej odosobniona. Nie do końca respektowane prawa kobiet obserwujemy na przestrzeni całej Europy i świata. 

Kobiety zarabiają średnio niemal o jedną piątą mniej niż mężczyźni (przy czym należy pamiętać, że stosunek ten jest bardzo zmienny na przestrzeni poszczególnych państw). Wśród członków zarządów tylko 7,5% to kobiety! Niewiele lepiej jest w przypadku dyrektorów generalnych. W tej grupie kobiety stanowią bowiem 7,8%. To wynik lat zaniedbań i powielanych stereotypów. 

Nierówności ekonomiczne to jednak niejedyny problem. Co trzecia kobieta w Unii Europejskiej padła ofiarą przemocy fizycznej lub seksualnej.

Wskaźnik równości płci (Gender Equality Index) wynosi w Polsce 56,6, co jest znacznie poniżej średniej Unii Europejskiej, która wynosi 68. Najlepiej wypada w nim Szwecja, z wynikiem 83,9; najgorzej Grecja – 52,5. Warto jednak zwrócić, że Polska jest piąta od końca! Gorsza sytuacja jest obserwowana tylko we wspomnianej Grecji, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji. 

Poprawa sytuacji kobiet w Polsce

Serię postulatów na temat praw kobiet ma Nowa Lewica. Aby równouprawnienie mogło się urzeczywistnić, trzeba odciąć wpływy kościoła na politykę. Łukasz Rydzik wprost twierdzi, że to lata prawicowej władzy, za której decyzjami często stoi kler, wpływają na niekorzystną sytuację kobiet w Polsce. Już przytoczony wyżej przykład aborcji zdaje się potwierdzać tę tezę. 

W jego opinii niezbędne są przepisy, które zapewnią ochronę przed przemocą i dyskryminacją kobiet, ostatecznie zapewniając im respektowanie podstawowych praw i wolności. Nie powiedzie się to, jeżeli decyzje będzie podejmować konserwatywny rząd na spółkę z kościołem, dla którego kobiety to ludzie drugiej kategorii.

Dodaj komentarz