Prosty recykling na co dzień

Prosty recykling na co dzień

Pojęcie recyklingu jest popularyzowane przynajmniej od kilku lat. Zyskało ono niemal miano wyższej idei, do której namawiają osoby, chcące świadomie korzystać z zasobów naszej planety. Mimo to, warto pamiętać, że to, co w teorii jest skomplikowane, jest też takie w rzeczywistości. Wystarczy odrobina wiedzy, chęć i zaangażowanie, aby w ciągu kilku najbliższych tygodni wprowadzić nowe, lepsze nawyki do codzienności swojej i swoich najbliższych.

Zasady recyklingu już od najmłodszych lat

Obecnie już w przedszkolach dzieci zaczynają budować i rozwijać swoją świadomość ekologiczną. Biorą udział w akcjach typu Sprzątanie Świata, aktywnie segregują śmieci, które następnie wyrzucają do odpowiednich pojemników, a także uczą się nadawać drugie życie wykorzystanym już przedmiotom. To wszystko, to nic innego, jak podstawowe i niezwykle proste do wdrożenia reguły recyklingu – http://www.sawo-recykling.pl. Dzięki temu nawet dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym mogą przyczynić się do świadomego dbania o otaczającą je przyrodę. Jest to dla nich nie tylko nowe, ale przede wszystkim ciekawe i angażujące. W dodatku w pełni odpowiada ich możliwościom. Dodatkowo, taką wiedzę dzieci mogą wykorzystywać także w domu i tam przekazywać ją innym domownikom. Taka wspólna edukacja i podjęcie kilku nieskomplikowanych działań, z pewnością przyczyni się do zwiększenia świadomości dzieci i rodziców, a może także być początkiem kolejnych pro-ekologicznych zmian w całej rodzinie.

Recykling w domu i w biurze

Zadaniem recyklingu jest przede wszystkim przetwarzanie zużytych surowców, dzięki czemu zmniejsza się ilość odpadów składowanych na wysypiskach śmieci, a także minimalizuje się ilość pozyskiwanych nowych surowców niezbędnych do wytworzenia kolejnych produktów. To z jednej strony tak niewiele, ale z drugiej – w przyszłości może znacząco poprawić jakość powietrza, gleby i wody. Nie trzeba zatem specjalnego przygotowania, bo to, co warto robić dla dobra środowiska naturalnego, nie zajmuje więcej niż kilka minut i nie wymaga wielkich nakładów czasu czy pieniędzy. W domu wystarczy umieścić choćby niewielkie kosze do odpadów segregowanych i sukcesywnie je zapełniać. Aby natomiast samemu przyczyniać się do mniejszego zużycia surowców, które rozkładają się przez wiele lat, wydzielając przy tym szkodliwe dla zdrowia substancje, warto zrezygnować z niepotrzebnych opakowań i torebek foliowych (wykorzystując zamiast nich pojemniki i torby wielorazowego użytku), niepotrzebne już opakowania ze szkła czy plastiku można wykorzystać w domu do przechowywania różnych drobiazgów, a zamiast wody butelkowanej – zainwestować w dobry filtr, który oczyści wodę z kranu i pozwoli bezpiecznie pić ją na co dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here