Plusy i minusy paneli fotowoltaicznych

Odnawialne źródła energii znalazły swoje zastosowanie nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także w obiektach usługowych oraz handlowych. Na popularność tego rozwiązania ma wpływ między innymi ekologia, która stała się dziś jednym z zadań priorytetowych, a także możliwości uzyskania dofinansowania inwestycji, oferowanego przez rządowe programy. Czy panele fotowoltaiczne mają tylko zalety?

Do czego wykorzystać panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne pozyskujące energię z naturalnych źródeł, czyli ze słońca, przekazują ją następnie do instalacji wewnątrz budynku. Najczęstszym rozwiązaniem jest wykorzystanie paneli do ogrzewania obiektu oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej. Sposób ten pozwala znacząco ograniczyć wydatki ponoszone dotychczas na koszty eksploatacyjne domu, związane między innymi z ogrzewaniem.

Solary mogą zatem skutecznie zastąpić tradycyjne piecyki służące do podgrzewania wody, wykorzystywanej do mycia naczyń czy do kąpieli. Z tego powodu stały się doskonałą alternatywą choćby dla gazu. Energia słoneczna to także znaczna oszczędność w domowym budżecie, jednak nie w każdym miejscu można panele fotowoltaiczne zastosować. Nie chodzi bynajmniej o warunki techniczne, ale przede wszystkim o położenie nieruchomości.

Panele w domu

Zacznijmy od najpopularniejszego rozwiązania, czyli od montażu paneli fotowoltaicznych w domu. Instalacja zwykle umieszczana jest na dachu i składa się z solarów odpowiedzialnych za pobór energii słonecznej i przekazywanie jej następnie do urządzeń znajdujących się wewnątrz budynku, odpowiedzialnych za produkcję energii niezbędnej do ogrzewania.

Nie zawsze jednak możliwe będzie skorzystanie w pełni z możliwości, jakie dają panele fotowoltaiczne. Warto bowiem pamiętać, że instalacja ta opiera się na energii słonecznej, tak więc w przypadku zachmurzonego nieba, efektywność solarów może znacznie spaść. Jednym z regionów, w których najczęściej spotykamy panele fotowoltaiczne, są góry. Tam, z uwagi na wysokość czy uwarunkowania geograficzne, solary spełniają swoją funkcję najlepiej.

Koszty paneli fotowoltaicznych

Nie bez znaczenia są także koszty instalacji fotowoltaicznej, która nie należy do najtańszych. W zależności od rodzaju nieruchomości, a także jej zapotrzebowania na energię, panele mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mimo iż rządowe dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii jest dostępne niemal dla każdego, próg wejścia jest dość wysoki. Różnicę pomiędzy dofinansowaniem a ostateczną ceną inwestycji możecie sfinansować z pożyczki gotówkowej.

Jeśli jednak sporządzony na etapie przygotowywania się do zakupu paneli fotowoltaicznych bilans wychodzi korzystnie, warto zainwestować w solary, gdyż perspektywie przyniosą znaczące oszczędności w domowym budżecie, a inwestycja szybko się zwróci. Pomocą w przygotowaniu kosztorysu oraz oszacowaniu ewentualnych zysków będą na pewno firmy zajmujące się sprzedażą i instalacją paneli fotowoltaicznych, w których pracują specjaliści odpowiedzialni między innymi za obliczanie rentowności tego przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz