Jakie mieszkania wybierają Polacy?

Jakie mieszkania wybierają Polacy?

Coraz więcej Polaków stać na własne mieszkania.

Okazuje się, że coraz częściej nieruchomości nabywamy za gotówkę, a nie tylko na kredyt. Od co najmniej kilku lat wyraźnie widać tendencję wzrostową w kwestii nie tylko zainteresowania rynkiem nieruchomości w naszym kraju, ale i rzeczywistym popytem, który jest spełniany. Oto, jakie mieszkania najczęściej wybieramy dzisiaj. Co bierzemy pod uwagę? Na jakie nieruchomości nas stać? Co oferują nam deweloperzy? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Mieszkania z rynku pierwotnego

Ciekawostką jest fakt, że największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania zupełnie nowe, jeszcze w stanie surowym, prosto od dewelopera. Wszystko jest efektem kilku czynników. Po pierwsze deweloperzy oferują nam dzisiaj szeroką ofertę nowych mieszkań, a my mamy szanse wybrać takie, które rzeczywiście pod każdym względem spełnia nasze oczekiwania. Co więcej, mieszkania na rynku wtórnym nie zawsze są funkcjonalne zgodnie z nowoczesną wizją mieszkania. Do tego są już urządzone, więc albo decydujemy się na gust i przejęcie wykończenia nieruchomości przez poprzednich właścicieli, albo decydujemy się na generalny remont. Ten nierzadko wymaga więcej prac i nakładów pieniężnych aniżeli urządzenie własnego „M” od podstaw.

Lokalizacja

Nie ma wątpliwości, że jedną z pierwszych kwestii, którą bierzemy pod uwagę, jest lokalizacja. Przecież od niej zależy komfort naszego życia przez następne lata. Wybieramy więc nieruchomości w miejscach, które dobrze znamy, odpowiadają nam ze względu na rozwiniętą infrastrukturę albo bliską odległość do pracy. Z lokalizacją nieruchomości wiąże się też bardzo często cena. Te położone w centrum zawsze są o wiele droższe aniżeli na obrzeżach. Nieco dalej oferowane są też przeważnie mieszkania od dewelopera. Lublin, Kraków, Wrocław czy Warszawa nie dysponują już przecież wolną przestrzenią w centrum. Z drugiej jednak strony coraz więcej mieszkańców wielkich metropolii stara się szukać swojego azylu w ciszy i spokoju, a więc na przedmieściach.

Metraż

Pierwsze mieszkanie statystycznego Polaka ma mniej więcej 30-50 metrów kwadratowych. Największą popularnością cieszą się mieszkania 2-pokojowe. Nadal ogromnym zainteresowaniem cieszą się też tzw. kawalerki. Te nabywane są typowo inwestycyjnie, czyli „pod wynajem” albo na tzw. start, by po kilku latach sprzedać taką nieruchomość i rozważyć zakup większego mieszkania.

Wyraźnie widać kolejną tendencję. Większe nieruchomości nabywane są z daleka od centrum, te mniejsze zaś w ścisłym centrum danego miasta. Wpływ na to ma nie tylko cena. Żądni życia w zgiełku, ale za to w świetnej lokalizacji z wszelkimi dogodnościami pod ręką są najczęściej single albo młode, bezdzietne jeszcze pary. Większe metraże i nieco dalej wybierają natomiast rodziny, dla których liczy się spokój, czyste powietrze i oczywiście większa przestrzeń do życia.

Czy cena ma znaczenie?

Okazuje się, że cena nadal jest jednym z najważniejszych czynników, jakie brane są pod uwagę przy zakupie nieruchomości, ale nie jest już priorytetem. Nieco ważniejsze są indywidualne potrzeby i komfort życia, który dla inwestorów jest przecież kwestią indywidualną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here