Jak zapobiegać bólom kręgosłupa?

Bóle kręgosłupa to coraz częstsza dolegliwość dotykająca Polaków. Cierpią na nią nie tylko ludzie starsi, coraz częściej na bóle kręgosłupa skarżą się też ludzie młodzi. Bóle kręgosłupa to bardzo uciążliwa dolegliwość. Jej przyczyny mogą być różne.

Bóle spowodowane są nie tylko urazami kręgosłupa. Zła postawa ciała, siedzący tryb życia, brak ruchu, stres, nieodpowiednia dieta, niewłaściwa pozycja ciała podczas snu, niedobrany materac, nieprawidłowe codzienne nawyki – to najpowszechniejsze czynniki prowadzące do tej przykrej dolegliwości.

Prawidłowa postawa ciała

Aby zapobiegać bólom kręgosłupa, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim musimy pamiętać o prawidłowej postawie ciała podczas stania, chodzenia, siedzenia. Plecy powinny być proste, a głowa lekko uniesiona.

Dobry materac do spania

Koniecznie należy zadbać o wygodne miejsce do spania. W łóżku spędzamy 1/3 życia. Spanie na nieodpowiednio dobranym materacu może skończyć się nie tylko kiepsko przespaną nocą, ale też bólami kręgosłupa.

Materac nie powinien być ani zbyt miękki ani zbyt twardy. Wybierzmy średni i jednocześnie sprężysty materac. Dobrze jest zrezygnować również z dużej, miękkiej poduszki. Najlepiej spać na plecach lub na boku, kręgosłup jest wówczas mniej obciążony niż podczas spania na brzuchu.

Zwróćmy uwagę także na sposób, w jaki wstajemy z łóżka. Po przebudzeniu należy się rozciągnąć, położyć się na boku, spuścić nogi z łóżka, usiąść i dopiero z tej pozycji wstać. Przed snem dobrze jest odprężyć się w ciepłej kąpieli, która pomoże zredukować bolesne napięcie mięśni.

W pracy

Pamiętajmy o higienie kręgosłupa w pracy. Osoby pracujące w pozycji siedzącej powinny co godzinę robić krótką przerwę na gimnastykę. Zadbajmy o właściwie wyprofilowany fotel i o odpowiednią wysokość monitora komputera.

Aktywność fizyczna

Kręgosłup lubi ruch. Na kondycję naszego kręgosłupa doskonale wpływa pływanie, jazda na rowerze oraz bieganie. By popływać, trzeba specjalnie wybrać się na pływalnię, ale jeździć na rowerze i biegać można nawet we własnym domu. Wystarczy rowerek treningowy lub bieżnia elektryczna. Warto też systematycznie wykonywać proste ćwiczenia rozciągające i prostujące kręgosłup.

Codzienne nawyki

Pamiętajmy o kręgosłupie podczas noszenia ciężkich rzeczy. Większe zakupy należy rozłożyć na dwie ręce. Jeżeli niesiemy jedną ciężką rzecz, trzymajmy ją jak najbliżej ciała. Podnosząc coś ciężkiego przykucnijmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here