Jak założyć spółkę oraz jakie są korzyści z jej prowadzenia?

Spółka jest coraz popularniejszą formą zakładania działalności gospodarczej w Polsce. Wiąże się to z koniecznością edukacji coraz większej ilości przedsiębiorców, którzy chcieliby taką spółkę powołać do życia. Jak założyć spółkę oraz jakie są korzyści z jej prowadzenia?

Jak założyć spółkę?

Pierwszym krokiem przy założeniu spółki jest sporządzenie aktu notarialnego, w którym zostaną zawarte najważniejsze informacje o nowej spółce, która powstaje w momencie podpisania wszelkich niezbędnych dokumentów. Następnie każdy z udziałowców musi wpłacić wkład pieniężny, którego suma będzie stanowiła kapitał zakładowy. Kolejnym krokiem jest powołanie zarządu, który będzie miał prawo podejmować decyzję w imieniu całej spółki. Warto, aby były to osoby, które posiadają już doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach.

Kolejnymi czynnościami jest zarejestrowanie firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym i Urzędzie Skarbowym oraz założenie konta bankowego spółki. Zakładanie spółki Wrocław nie jest zatem skomplikowanym procesem.

Jaki jest najpopularniejszy rodzaj spółki?

Najpopularniejszym rodzajem spółki w Polsce jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Obecnie stanowią one nawet 53% wszystkich powstałych spółek. Jest to jedna z najprostszych form prowadzenia spółki, ponieważ jasno określone jest, kto będzie odpowiadał za potencjalne bankructwo firmy. Wszystkie zyski w takiej firmie są dzielone na wszystkie osoby, które figurują w statucie firmy. Rejestracja spółki Wrocław może odbyć się nawet za pomocą Internetu.

Korzyści z prowadzenia spółki

Jedną z największych zalet prowadzenia spółki jest ograniczone ryzyko w przypadku bankructwa. W przypadku upadłości jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca bardzo często odpowiada prywatnym majątkiem za długi, które zostały wygenerowane. W przypadku spółki długi są jedynie pobierane z wkładu pieniężnego, który wpłacił wspólnik w ramach kapitału zakładowego. Jest to zatem bardziej bezpieczne rozwiązanie, co może generować pomysły biznesowe, które będą charakteryzowały się sporą szansą końcowego niepowodzenia.

Najważniejsze zalety prowadzenia spółki:

  • brak ryzyka straty majątku prywatnego;
  • niski koszt rejestracji;
  • możliwość wyboru formy opodatkowania.

Co się dzieje po upadku spółki?

Wspomniano już, że w momencie upadku spółki, wspólnicy tracą jedynie kapitał zakładowy, który został przez nich wpłacony na samym początku. Konieczne jednak jest to, aby w odpowiednim momencie został zgłoszony wniosek o upadłość spółki. Dodatkowo nie jest pewne, czy sąd rozpatrujący dany wniosek przyjmie upadłość danej spółki. Może on nie wyrazić zgody w momencie, kiedy spółka nie będzie już miała żadnego majątku lub obecny majątek będzie niewystarczający, aby pokryć koszty postępowania.

W przypadku zakładania spółki warto skorzystać z doświadczenia osób, które doskonale znają się na tym temacie. Dzięki temu część obowiązków będzie mogła zostać zrzucona z barków przedsiębiorcy. Warto jednak, aby firma z nami współpracująca mogła się pochwalić wcześniejszymi projektami, których celem było założenie spółki zgodnie z obowiązującym prawem. Założyciele spółki będą wtedy mogli w 100% oddać się rozwijaniu swojego biznesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here