Jak poprawić koncentrację?

Czeka Cię ważny projekt lub sesja? Sprawdź, jak szybko i bezpiecznie poprawić koncentrację.

1.Zwiększ poziom magnezu i potasu

To dwa ważne minerały, które mają wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Do tego magnez przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia oraz prawidłowego metabolizmu energetycznego. Dlatego jedz produkty bogate w te składniki. Potas jest w dużych ilościach w kakao i pestkach dyni, a magnez w czekoladzie i szpinaku. Poziom pierwiastków zwiększą też elektrolity musujące. Elektrolity na wzmocnienie organizmu warto przyjmować przez cały okres, w którym musisz skupić się na pracy czy nauce. Zastanawiasz się czy elektrolity można pić codziennie przez dłuższy czas? Tak, bo to naturalne mikroelementy, które są ważne dla funkcjonowania całego organizmu.

2.Wypróbuj technikę mindfulness

To niezwykle popularna technika medytacji, która ma na celu ułatwienie skupiania się na tym, co aktualnie robisz. Nie potrzeba godzin treningów, żeby ją opanować. Wystarczy poświęcić na nią 5-10 minut dziennie. Wypróbuj aplikacje, które pomogą Ci zacząć, na przykład Calm lub Head Space.

3.Zacznij się ruszać

Może to być bieganie, pływanie, trening na siłowni – każda aktywność fizyczna, którą będziesz wykonywać regularnie. Sport pobudza krążenie i przyspiesza metabolizm, dzięki czemu poprawia odżywienie całego organizmu, w tym mózgu. Wystarczy trenować trzy razy w tygodniu intensywniej, a codziennie zapewniać sobie jakąkolwiek formę ruchu. Nawet wejście do pracy po schodach czy przejście jednego przystanku, zanim wsiądziesz do autobusu, zadziała korzystnie na cały organizm. Pamiętaj, aby po każdym intensywnym wysiłku wypić elektrolity musujące, które pomogą uzupełnić magnez, wapń, potas i sód.

4.Oczyść miejsce pracy

Usuń z niego wszystko, co może Cię rozpraszać – wszelkie ozdoby i „rzeczy na później”. Wycisz telefon i schowaj go do szuflady. Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu – zbyt ciemne może sprzyjać senności. Ważna jest też odpowiednia wilgotność powietrza, a także sam rytm pracy. Rób regularnie przerwy. Twój mózg jest w stanie skupić się w pełni tylko przez około 20 minut.

Najważniejsze: planuj wszystko w odpowiedniej kolejności. Zawsze zaczynaj pracę od rzeczy najważniejszych bądź najtrudniejszych, na koniec zostaw rzeczy niewymagające pełnego skupienia.

5.Uzupełniaj ważne dla mózgu witaminy i pierwiastki

Takie jak kwas foliowy, cynk, wapń oraz kwasy omega-3. Kwasy tłuszczowe znajdziesz w tłustych rybach, orzechach i olejach. Kwas foliowy jest m.in. w szpinaku, soczewicy, jajkach, za to cynk w produktach mięsnych, kaszy gryczanej oraz pestkach dyni. Najlepszym źródłem wapnia jest nabiał. Weganie mogą go uzupełniać, pijąc np. elektrolity musujące. W przypadku diety wegańskiej, warto włączyć elektrolity na wzmocnienie organizmu do codziennego jadłospisu. Zwłaszcza jeśli dużo trenujesz, bo łatwiej wtedy o utratę mikroelementów.

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/74604,cynk
  2. https://www.psychologytoday.com/us/basics/mindfulness

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here