Jak korzystać z sauny?

Z pewnością powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że seanse w saunie oznaczają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ale także na nasze samopoczucie. Zatem musimy korzystać z kąpieli cieplnych w odpowiedni sposób. Z pobytu w saunie musimy korzystać prawidłowo i bezpiecznie, żeby czerpać jak najwięcej korzyści.

Jakie są zasady korzystania z sauny?

Pamiętajmy, że korzystanie z sauny ma dobry wpływ na nasze zdrowie. Nie tylko poprawia odporność, ale także zmniejsza w nas uczucie senności oraz skutecznie redukuje stres i zmęczenie. W przypadku saun domowych kąpiele mogą odbywać się we własnych czterech ścianach. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu sauny. Takie podejście ma wymiar wygodny oraz praktyczny.

Jakie są niezbędne akcesoria do sauny?

Zanim zdecydujemy się na pierwszą wizytę w saunie, pamiętajmy o akcesoriach i zasadach. Do sauny pod żadnym pozorem nie możemy chodzić ani z pełnym żołądkiem, ani też będąc głodnym, gdyż grozi to omdleniem. Najlepiej jest korzystać z sauny około godziny po posiłku. Wtedy weźmy do sauny ręcznik, który będzie osłaniać nasze ciało. Przygotujmy także klapki, żeby poruszać się między szatnią a sauną, a także ręcznik. Na nim będziemy siedzieć.

Korzystanie z sauny to oprócz walorów zdrowotnych także kwestia bezpieczeństwa. Zanim udamy się do sauny, powinniśmy skorzystać z prysznica, żeby pozbyć się z powierzchni skóry wszelakich zabrudzeń. Także po seansie konieczna jest kąpiel pod prysznicem.

Jakie są zasady korzystania z sauny fińskiej?

Sauny fińskie to potoczna nazwa saun suchych. Są one bardzo popularne. Jednak warto wiedzieć, że panują w nich specyficzne warunki: wysoka temperatura, która sięga nawet 120 stopni Celsjusza oraz niska wilgotność powietrza, która jest na poziomie mniej więcej 15 procent. To sprawia, że jeśli chcemy korzystać z sauny fińskiej, to róbmy to z odpowiednią ostrożnością. Do sauny fińskiej należy wchodzić, kiedy jest się całkowicie wypoczętym. Zanim wejdziemy do takiej sauny, musimy się wcześniej umyć i wytrzeć do sucha. Podzielmy seans w saunie na kilka krótszych serii – na przykład jednak sesja ma trwać od 8 do 12 minut. Następnie po upływie tego czasu stopniowo chłodźmy ciało i odpoczywajmy co najmniej pół godziny.

Kto nie może korzystać z sauny?

Wiemy już jak się zachować w saunie oraz jakie są akcesoria do sauny, jednak nie wszystkim rekomenduje się wizyty w saunie. Osoby, które przebyły udar lub zawał, nie mogą korzystać z sauny. To także nie jest odpowiednie miejsce dla osób, które zmagają się z niewydolnością krążenia oraz z chorobami wieńcowymi. Do saun nie należy wchodzić, kiedy mamy nieustabilizowane nadciśnienie oraz przewlekłe choroby wątroby lub nerek.

Dodaj komentarz