Inwestowanie w magazyny na wynajem – czy warto?

Prężnie rozwijające się firmy chętniej wynajmują niż budują magazyn na własne potrzeby. Popularne stało się jednak inwestowanie w nieruchomości komercyjne, np. magazyny i hale produkcyjne – to forma lokaty kapitału, która może przynieść wyższą stopę zysku niż lokata.

Zbadaj lokalny rynek

Możliwość zainwestowania w magazyn może wydawać się kuszącą propozycją, ale przed podjęciem decyzji warto zbadać rynek lokalny. Trzeba przede wszystkim zorientować się, jakie byłoby zainteresowanie oferowaną powierzchnią. Teoretycznie magazyny na wynajem we Wrocławiu, Warszawie czy Katowicach powinny cieszyć się powodzeniem, ale bez poparcia tego liczbami inwestycja byłaby ryzykowna.

Warto też wziąć pod uwagę konkretną lokalizację, gdyż wybór nie powinien być dziełem przypadku. Najlepiej wybrać okolicę, w której znajdują się firmy, które mogą potrzebować powierzchni.

Lokalizacja i skomunikowanie

W przypadku magazynów i hal do wynajęcia we Wrocławiu, Warszawie itd. bardzo ważną kwestią jest też dokładna lokalizacja i ich skomunikowanie z arteriami miasta oraz innymi dużymi ośrodkami. Mogą znajdować się na przedmieściach, jeśli jednak prowadzić będzie do nich wygodna droga dojazdowa, będą cieszyły się powodzeniem.

Ceny poza granicami miasta będą też niższe, co dodatkowo podziała jako zachęta dla wielu przedsiębiorców. Za magazyny do wynajęcia we Wrocławiu czy Katowicach zwykle trzeba sporo zapłacić, a powierzchnia położona pod miastem zachęci ceną.

Zadbaj o stan techniczny

Budując magazyn, zadbaj o nowoczesne rozwiązania i przygotuj go tak, aby zainteresowany mógł od razu zacząć z niego korzystać. Zły stan techniczny zniechęci, dlatego nie kieruj się jedynie zasadą, aby ponieść na jego przygotowanie jak najniższe nakłady.

Sprawdź też, jakie zainteresowanie budzi obiekt – jeśli jest to ogromna hala do wynajęcia we Wrocławiu czy Łodzi, można podzielić ją na mniejsze lokale. Może okazać się to dobry sposób na szybsze znalezienie najemców – właśnie dlatego punkt pierwszy, czyli zbadanie lokalnego rynku, jest kwestią kluczową.

Zakup powierzchni i wybudowanie magazynu na wynajem niesie ze sobą większe ryzyko niż zakup mieszkania, a także wymaga dużego wkładu finansowego. Często trzeba posiłkować się kredytem… Trzeba też mieć świadomość, że grupa potencjalnych najemców jest mniejsza i magazyn może czasami stać pusty. Aby ryzyko związane z taką inwestycją było możliwie niskie, zrób rozpoznanie rynku lokalnego, a także zastosuj nowoczesne rozwiązania zachęcające najemców do współpracy.

Dodaj komentarz