Żeglowanie w Polsce
Polska dzięki swojemu położeniu geograficznemu posiada sprzyjające warunki do żeglarstwa, nie [...]
O ile skrót HSV mówi niewiele, o tyle nazwę: opryszczka pospolita zna każdy z nas. W tym wypadku jednak pospolita wcale nie znaczy zwykła. Atakuje z zaskoczenia wykorzystując moment słabszej odporności i potrafi skutecznie dokuczyć. Często jest jednak bagatelizowana – niesłusznie. Czy wiesz, że lekceważenie tego wirusa może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji?
Herpes simplex virus wywołujący opryszczkę to wirus należący do licznej rodziny herpeswirusów, a więc takich, które pasożytują na organizmach ludzkich i zwierzęcych. Jest ich wiele, ale tylko 8 z nich jest w stanie wywołać choroby u człowieka. Oznaczono je symbolami HHV-1 – HHV-8 i są to:
Źródłem zakażenia wirusami HHV-1 i HHV-2, a więc opryszczki pospolitej są wyłącznie ludzie. Typ 1 wywołuje najczęściej opryszczkę wargową, natomiast 2 zakażenie narządów płciowych. Do zarażenia się wirusem opryszczki może dojść drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z drugą osobą. Wirus, który przeniknął do naszego organizmu zostaje w nim do końca życia, a jego siedliskiem staje się układ nerwowy. Ciekawostką jest, że około 80% populacji stanowią nosiciele wirusa, z czego tylko połowa doświadcza stanów chorobowych, u reszty natomiast opryszczka nie występuje. Medycyna dotąd nie znalazła wytłumaczenia na współzależność między różną częstotliwością aktywacji wirusa a samym faktem nosicielstwa. Jeśli chodzi o powikłania, to niezwykle groźnym może być np. wirusowe zapalenie spojówki lub rogówki oka, co może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku a w skrajnych przypadkach nawet ślepoty.
Przy pojawieniu się pierwszych objawów, jakimi są obrzęk i ból wyczuwalny pod naciskiem, a następnie bolesne pęcherze powinno się jak najszybciej zastosować środki antywirusowe. W celu przyspieszenia gojenia się opryszczki warto także skorzystać z maści cynkowej. W czasie infekcji należy dbać o odpowiednią higienę, a więc używać osobnego ręcznika do wycierania miejsc ze zmianami chorobowymi oraz bardzo dokładnie myć ręce po ich dotykaniu. Wszystko po to, aby nie dopuścić do nadkażeń bakteryjnych, które mogą przedłużać stan chorobowy i prowadzić do powstania blizn.
Polska dzięki swojemu położeniu geograficznemu posiada sprzyjające warunki do żeglarstwa, nie [...]
Czy da się prowadzić w Polsce skuteczny biznes franczyzowy? Sieć sklepów Żabka udowadnia, że [...]
W internecie możemy znaleźć wiele porównań soundbarów z kinami domowymi, jednak najlepszym [...]
Dodaj komentarz