Czy naczyniak jest wyleczalny?

Naczyniak zalicza się do łagodnych zmian nowotworowych, która powstaje wskutek nieprawidłowego rozwoju naczyń krwionośnych. Najczęściej zmiana ta pojawia się u noworodków, choć można również spotkać się z przypadkami pacjentów w starszym wieku, u których występują naczyniaki. Każda omawiana zmiana może mieć inne nasilenie i umiejscowienie, dlatego też ważne jest indywidualne podejście lekarza w kwestii leczenia bądź dalszej jej obserwacji. Czym są naczyniaki? Czy ich leczenie jest konieczne? Jakie są metody usuwania naczyniaków?

Naczyniaki — ich powstawanie i podejście terapeutyczne do tych zmian

Naczyniaki są łagodną formą nowotworu, który powstaje w wyniku niewłaściwego rozwoju żył, tętnic, naczyń włosowatych i limfatycznych. Najczęściej takie zmiany zlokalizowane są na twarzy. Niekiedy występują w tkance podskórnej, na kończynach górnych lub dolnych, bądź na narządach wewnętrznych — przeważnie na wątrobie. Rzadszą, ale spotykaną lokalizacją naczyniaków jest także mózg.

Do naczyniaków łagodnych zaliczają się naczyniaki groniaste, naczyniomięsaki, ziarniniaki naczyniowe w okolicy błony śluzowe jamy ustnej, czy kłębczaki zlokalizowane na twarzy. Jeśli chodzi o złośliwe zmiany naczyniowe, są to obłoniaki złośliwe, mięsak Kaposiego występujący w tkankach miękkich lub śródbłoniak krwionośny, który może rozwinąć się na wątrobie, śledzionie albo tarczycy.

Naczyniaki muszą podlegać ścisłej kontroli i obserwacji lekarskiej. Większość z nich ma łagodny przebieg i rozwój, dlatego też nie ma konieczności ich usuwania. Inne natomiast mogą zostać zakwalifikowane do laseroterapii lub operacji. Bywa tak najczęściej w sytuacji, gdy naczyniaki szybko się rozrastają, utrudniają mówienie i jedzenie, oddychanie, widzenie lub słyszenie.

Dlatego też leczenie naczyniaków nie zawsze jest konieczne. Wiele z nich ma tendencję do samoistnego zanikania w ciągu kilku lat, jeśli chodzi tutaj o zmiany występujące na ciele noworodków. Z ich usunięcia rezygnuje się przede wszystkim wtedy, gdy naczyniak nie powoduje bólu, nie utrudnia funkcjonowania narządów wewnętrznych i nie wpływa znacząco na kwestię estetyczną oraz wygląd.

Leczenie może być natomiast wskazane, gdy naczyniaki zwiększają ryzyko powstawania owrzodzenia, pękają, są podatne na uszkodzenia, krwawienia, a tym samym na infekcje i zakażenia.

Jakie są metody usuwania naczyniaków?

Jeśli lekarz zdecyduje o konieczności leczenia naczyniaka, najczęściej rekomendowane są dwie metody umożliwiające złagodzenie lub całkowite usunięcie tych zmian nowotworowych.

Laseroterapia

Pierwszą metodą jest laseroterapia. To zabieg medycyny estetycznej, który stosuje się w przypadku powierzchownych naczyniaków. Emitowana przez urządzenie wiązka światła jest absorbowana przez hemoglobinę występującą w naczyniach krwionośnych. Dochodzi następnie do podniesienia temperatury w tkance, przez co naczynie ulega uszkodzeniu i zamknięciu. Kolejno jego uszkodzone komórki są metabolizowane i usuwane z organizmu. Aby uzyskać optymalne efekty zabiegowe, konieczny jest udział w kilku sesjach zabiegowych, żeby dotrzeć do nieprawidłowo rozwijających się naczyń na każdej głębokości tkanki.

Metoda chirurgiczna

Chirurgiczne podejście do naczyniaka jest potrzebne w sytuacji, gdy jest on bardzo duży lub głęboko umiejscowiony w tkankach. Jego usunięcie taką metodą jest również rekomendowane, jeśli inne metody leczenia zawiodły.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Polega on na wycięciu naczyniaka wraz z niewielkim fragmentem otaczającej go zdrowej tkanki. Następnie chirurg zamyka ranę i zakłada szwy. Po zabiegu istotne jest świadome podejście pacjenta do okresu rekonwalescencji i regularne wizyty kontrolne.

Kwalifikacją do zabiegów leczenia naczyniaków zajmuje się lekarz. Dlatego też ważne jest, aby wszelkie aspekty zdrowotne i estetyczne dotyczące tych zmian nowotworowych omówić z doświadczonym lekarzem. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy naczyniak umiejscowiony na Twoim ciele wymaga interwencji medycznej, możesz umówić się na konsultację w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy.

Dodaj komentarz