5 prostych ćwiczeń na pamięć

Zdarza ci się zapominać ważne informacje, daty czy nazwiska? Czas na wzmocnienie pamięci! Można to zrobić w łatwy i przyjemny sposób, stosując sprawdzone ćwiczenia na pamięć, także w formie zabawy. Kiedy szwankuje pamięć, warto też zadbać o to, by dostarczyć organizmowi elektrolity, które dbają o prawidłowy przekaz impulsów nerwowych w mózgu.

Jak ćwiczyć pamięć?

Pamięć warto trenować, zanim pojawią się problemy. Specjaliści przekonują, że regularne wykonywanie prostych ćwiczeń znacząco wpływa na jakość pamięci w podeszłym wieku. Nigdy nie jest jednak za późno, by zacząć.

Najprostsze ćwiczenie na pamięć to uczenie się wierszyków i fragmentów tekstu. To dlatego aktorzy mają tak dobrą pamięć – ich praca polega na zapamiętywaniu długich tekstów, kiedy uczą się nowej roli.

Kolejne ćwiczenie na pamięć to zapamiętywanie liczb i układu figur. Można też zapamiętywać nazwiska poznanych lub fikcyjnych osób oraz fakty dotyczące ich życia. Dobrym sposobem jest stworzenie jakiejś historyjki, która pomoże nam przypomnieć sobie informację, gdy jest ona potrzebna.

Na pamięć dobrze działa też trening multisensoryczny. Polega on na skojarzeniu informacji z dźwiękiem, kolorem albo zapachem. Pomaga to łatwiej zapamiętywać i odtwarzać informację z pamięci.

Bardzo dobrym ćwiczeniem na pamięć i koncentrację jest układanie puzzli.

Piąty sposób na ćwiczenie pamięci to… oglądanie zdjęć i przypominanie sobie gdzie dokładnie wtedy byliśmy i co robiliśmy.

Dlaczego trening pamięci jest taki ważny?

Pamięć to część naszej tożsamości. Pozwala nam zapamiętywać poznawanych ludzi i ich historie oraz życiowe doświadczenia, z których w przyszłości możemy skorzystać. Każdy wie, jak smutny jest widok seniorów, którzy utracili część tego dziedzictwa z powodu słabnącej pamięci. Badania naukowe dowodzą, że pamięć możemy trenować niczym mięśnie. Jeśli trening będzie regularnie prowadzony od młodych lat, nie tylko pomoże nam to w nauce i pracy oraz codziennym życiu, ale także w podeszłym wieku, kiedy ta funkcja umysłu zaczyna słabnąć.

Elektrolity na lepszą pracę mózgu

Elektrolity to substancje rozpuszczalne w wodzie i płynach ustrojowych, mające ładunek elektryczny i niezbędne dla prawidłowej pracy mięśni, organów wewnętrznych oraz mózgu. Są także potrzebne dla utrzymania równowagi zasadowej organizmu.

Kiedy potrzebujemy energii i zwiększonej koncentracji, warto sięgnąć po elektrolity dla dorosłych w postaci napoju dostępnego na przykład w sklepach dla sportowców. Takie elektrolity do picia pomogą nawodnić organizm i korzystnie wpłyną na pracę mózgu. Pamiętajmy jednak, że elektrolity dla dorosłych, zawierające magnez, sód, wapń i potas to suplement diety i nie można traktować ich jako substytut zdrowej, zrównoważonej diety dostarczającej wszystkich niezbędnych do pracy mózgu i innych organów składników odżywczych.

Dodaj komentarz